Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Solicitare PUG sau PUZ la primarie - informatie de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Solicitare PUG sau PUZ la primarie - informatie de interes public?

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca PUG-ul (planul urbanistic general) unei localitati sau PUZ-ul unei zone din aceasta poate fi solicitat la biroul de urbanism al primariei spre consultare? In ce conditii?

Va multumesc.

P.U.G., P.U.Z., P.U.D, sunt informatii de interes public. Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public (publicata in Monitorul Oficial nr. 663/23 octombrie 2001) va da dreptul la consultare. Asigurarea de catre autoritatile si institutiile publice a accesului la informatiile de interes public se face din oficiu sau la cerere, prin intermediul compartimentului pentru relatii publice sau al persoanei desemnate in acest scop.
Va multumesc pentru raspuns.
Toate cele bune.