Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... restituire taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

restituire taxa auto

As vrea sa stiu ce acte sunt necesare pentru actiunea de restituire a taxei auto pentru un autoturism second hand adus din Uniune.
Se formuleaza actiune in contencios impotriva Finantelor publice in solidar cu Autoritatea Fondului pentru Mediu. Veti anexa cererii de chemare in judecata:
- chitanta cu care ati platit taxa de mediu sau de prima inmatriculare;
- cartea de identitate a masinii;
- contractul de vanzare-cumparare.
Prin aceste acte dovediti ca masina a fost achizitionata dintr-un alt stat al UE si se incalca art. 4 al Tratatului Uniunii Europene.
Se mai incalca art.25 din Tratatul CE si art.47 din Constitutia RO=chintesenta ilegalitatii taxei de poluare.
mc mult! :)
Buna ziua,va rog sa-mi spuneti mai am sanse sa recuperez taxa auto platita in 29.09.2008,am facut cerere la Finante si am primit negatie.Multumesc

in principiu aveti sanse mari, merita incercat