Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul medical in prima luna de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul medical in prima luna de angajare

Buna ziua!
Pe data de 6 aprilie 2010 am fost angajata la o firma, iar pe data de 3 mai 2010 am intrat in concediu medical deoarece am descoperit ca trebuie sa ma operez. Vreau sa va intreb daca o sa imi fie platit concediul medical si cat timp pot beneficia de el? Vreau sa mai mentionez ca nu am mai lucrat pana acum nicaieri, nu am mai avut carte de munca. Vor exista probleme la locul de munca cu angajatorul, dupa ce imi voi relua activitatea?
Va multumesc!
OUG 158/2005 spune:
Art. 9. - Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. Asiguratii au dreptul la concediu si indemnizatie fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA.