Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical cod 14
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical cod 14

Pentru o persoana care este angajata de 1 luna, nu indeplineste stagiul de cotizare de 6 luni in firma, dar are concediu medical din luna urmatoare cu codul 14,,Neoplazii, SIDA,, care este baza de calcul a concediului medical (se ia in considerare doar venitul din luna precedenta, avand in vedere ca este incadrata la boli grave)?:((:((:((
OUG58/2005 Art. 9. - Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.