Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturi urmasi de veteran de razboi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturi urmasi de veteran de razboi

Buna ziua!
Stie cineva care este legislatia pt urmasii veteranilor de razboi?urmasii lor beneficiaza de drepturi si daca da, care sunt acestea? Multumesc./
LEGEA NR. 44/1994 PRIVIND VADUVELE SI VETERANI DE RAZBOI.
Ca urmas sotia supravietuitoare, vaduva de razboi are 1/2 din drepturile fostului sot, daca nui s-a recasatorit, iar alti urmasi cum ar fi descendentii pot starui in obtinerea de teren sau echivalent daca veteranul a facut cerere in acest sens si era indreptatit
a raspuns colega Legea 44/1994