Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decl. 390?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decl. 390?

Buna ziua!
Am urmatorul caz: Eu achizitionez niste bunuri(prod.eletronice) de la un furnizor din Norvegia. Acesta imi emite factura pt produse. Eu mai departe vand produsele (fac alta factura cu adaos) la o firma in Italia. Marfa pleaca insa direct de la furnizorul meu din Norvegia la clientul meu din Italia, fara sa treaca si prin teritoriul romaniei. e un fel de triunghi....
Cum declaram...in 390? 300?
e un fel de triunghi, dar nu este o operatiune treiunghiulara si nu pot fi aplicate masurile de simplificare deoarece norvegia nu este stat membru ue.

in acest caz, cine efectueaza transportul bunurilor conform contractului si cine actioneaza ca importator dpdv al tva?