Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestatie la executare - poprire venituri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestatie la executare - poprire venituri salariale?!!

Buna ziua
Ce mai poate face un girant in momentul in care a primit titlul executoriu la societatea unde lucreaza?
Multumesc!
Depinde ff.mult de contractul semnat de girant, in acesta se specifica daca debitorul trebuie urmarit mai intai, daca exista solidaritate etc. In mod normal creditorul se indreapta mai intai impotriva debitorului sau direct dar din moment ce girantul a inceput sa fie urmarit....nu prea mai incape loc de discutii. Oricum va atrag atentia ca in cadrul executarii silite se pot face discutii privind titlul executoriu daca acesta nu este o hotarare judecatoreasca. Consultati un avocat cu toate actele.
Referitor la executare, nu este o hotarare judecatoreasca, banca prin executor bancar a solicitat societatii la care girantul este angajat punerea in executare a Contractului de credit, devenit titlu executoriu prin investire. Acesta nu a primit la domiciliu nici o somatie de plata. Ce poate face in situatia existenta? Atat impotriva bancii, cat si a debitorului, persoana fizica, pe care l-a girat?
Multumesc!