Forum Discuţii juridice Executare silită Girant Banca
Discuție deschisă în Executare silită

Girant Banca

Buna seara,

O prietena de familie trece prin niste momente groaznice. Acum 4 luni a fost diagnosticata cu cancer, dupa care a inceput un tratament agresiv cu citostatice. Saptamana viitoare s-a trezit cu toate cardurile/conturile blocate pe motiv ca are restante la un imprumut al fostului ei sot pentru care ea ar fi girat. Ea sustine ca nu a semnat nimic in aceasta perioada, insa recunoaste ca tratamentul i-a afectat memoria si nu mai poate sa isi aminteasca clar multe lucruri din aceste luni. Exista vreo posibilitate sa rezolve aceasta problema in instanta?

Va multumesc mult pentru ajutor.
Daca a fost girant in timpul casatoriei, dupa divort datoriile la banci se impart intre fostii soti.
Nu are ce sa rezolve in instanta, creditul la banca trebuie restituit in solidar de catre titular si girant(i).
cyan, moderator
Intai sa vada ce a semnat ,daca nu a fost inca somata de executor, se poate intreesa la banca sa stie cine a infiintat poprirea, sa ia legatura cu executorul, la acesta e si titlul executoriu, se va dumiri daca a semnat si pt ce exact.
Poate contesta executarea.
Poate cere in instanta partajul. Pt ce a imprumutat sotul ei banii si cand, pt ce perioada ?

Inainte de blocarea conturilor trebuie sa fi primit o sonatie, asa e procedura.
Sa ceara intai actele de la banca ce a pus poprirea si apoi sa vada ce se poate face si cum. Partaj s-a facut?