Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sechestru instalatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sechestru instalatie

Buna seara.Un prieten de al meu are un utilaj pe care il tine intr-un depozit linga Plopeni. Acest depozit este inchiriat de o firma italiana ITR dar in ultimele luni nu a platit chiria. Proprietarul a pus sechestru pe tot ce se afla in depozit.Intrebarea mea este daca are dreptul sa puna sechestru si pe utilajul prietenului meu?Repet utilajul nu este proprietatea firmei italiene care este chiriasul.Spuneau ceva de un drept de retentie....
nu ,daca prietenul nu avea nici o oblig fata de propr;probabil ca proprietarul nu stia exact...sa vb cu el ,daca nu il act in judecata
Multumesc pentru raspuns. Deci poate sa-l actioneze in judecata.Cunoaste cineva un avocat din Campina care sa rezolve aceasta situatie.