Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale abuz de incredere sau altceva
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

abuz de incredere sau altceva

am un contract de inchiriere la care am ramas restant cu chiria pe 2 luni insumind 2500 lei.Proprietarul a inchis portile nepermitind intrarea sau iesirea cu marfa sau altceva de 6 luni si nepermitind sa scot utilajele de productie.Ce este de facut in cazul asta?
plateste chiria, propritarul are dreptul de retentie asupra bunurilor mobile ale chiriasului in caz de neplata a chirirei:(
nu are acest drept atita timp cit exista un contract in care nu se prevede clauze
nu treba musai inserata in contract clauza;)
aratami si mie legea care spune ca prietarul poate sa opreasca bunurile fara sa fie reziliat contractul sau sa nu imi dea posibilitatea de a vinde marfa , lucru pe care eu l-am facut sa achit din chirie.cred ca nu esti in bransa si vorbesti sa te afli in treaba.
cred ca nu esti in bransa si vorbesti sa te afli in treaba.

@ babeo:

oops :">,
dar tu ce pregatire ai de poti califica asa de dur pe cineva care s-a deranjat sa-ti raspunda ?
scumpa lara cred ca iti vei lua ceva "minutze" in jos :))... probabil ca si eu :P

babeo, eu zic sa pui nitel mina pe batrinul cod civil si poate te lamuresti
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii