Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Problema cu postarile pe supermuzica.net....
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Problema cu postarile pe supermuzica.net....

Am pus pe un site criticile de pe alt site dar nu in totalitate pana in 500 de cuvinte si max jumate din articol si am pus si sursa, tot intra administratorul acelui site de la care am luat criticile sa le scot ca is ale lui si balbla si nu as vrea sa le scot ca deja lea indexat google si imi penalizeaza site are ce sa imi faca in instanta sau am gresit cu ceva ?
ContSters145985, utilizator
daca ati indicat sursa nu e nici o problema.. sa va dea in judecata daca le da mana
deci si daca dau copy paste tot articolul si la sf pun sursa daca ma da in judecata nu o sa pierd ? uite cateva comentarii de la el....

-Bai! Scoate-l!!! Vezi, ca intreci limitele bunului simt deja, si chiar incep sa ma gandesc serios la masuri legale…

-Orice document scris pe calculator contine date necesare pentru identificarea originii lui. Eu detin originalul, ca iti place, ca nu. Nu conteaza ca sunt sau nu autor recunoscut, am dreptul la orice fac, scriu, daca trag o linie pe o foaie iar tu o iei, tu esti cel care a furat fiindca eu am tras prima data linia respectiva. Intelege omule, ca dreptul de autor simplificat inseamna urmatorul lucru: eu l-am facut prima data, deci e al meu. Daca nu imi dau acordul spre multiplicarea lui, nu ai dreptul sa o republici. De articole de critica si interviuri NU AI NICIUN drept sa te atingi fara sa-ti dau eu acest drept in scris. La unul dintre episoade am pus si avertizare, dar tie iti este egal, din cate observ. Intelege ca am dreptul sa te rog in mod civilizat sa scoti articolele scrise de mine, sau sa le re-publici exact asa cum iti cer eu. Stiu ca asta implica sa stergi sau a modifici toata sectiunea de critica, dar astea sunt conditiile mele. Intelege ca aceste articole sunt scrise EXCLUSIV pentru site deci orice reproducere inseamna incalcarea drepturilor de autor. Ti-au mai zis si altii, ti-au dat si legea, intelege ca unele chestii chiar nu ai dreptul sa le faci. Internetul nu este atat de liber precum iti imaginezi tu si multi altii. Avem legi care ne ocrotesc si fiindca nu vreau discutii pe viitor, te rog frumos sa faci ce te-am rugat. Tu nu poti scrie “toate drepturile rezervate” din moment ce nu detii dreptul la niciun articol de critica si niciun interviu (care tb sa le scoti, fara discutii, fiindca acolo deja ai sarit cu foarte mult calul).

-SCOATE-L RAPID PANA NU FAC SCREENSHOT…

-ARTICOL FURAT!

-Ce faci tu e furt fiindca ti-am mai zis sa nu mai iei. Nu iti dau voie, nu ai niciun drept sa publici aceste articole fara sa castig eu accesari. Tu castigi prin articolele mele iar mie asta nu-mi convine. Nu vreau sa traiesti tu sau altii pe spatele meu. Asta nu e cu licenta CC ca sa te poti scoate cu un simplu link cu precizare de sursa.

Adica ii legala treaba ce am facuto ? Ca el zice furt dar nu am zis ca sunt ale mele am specificat ca is ale lui si inca ii fac reclama ar trebui sa fie multumit...Nu stiti cumva legea si articolul exact cu aceasta cauza ca pot copia dar sa pun sursa sa se calmeze ca de o luna in continuu ma streseaza...
ContSters145985, utilizator
Cititi si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Si revin cu rugamintea sa stergeti denumirile persoanelor juridice implicate in aceasta discutie, deoarece in acest forum se discuta ideea si nu persoana fizica/juridica.

Va multumesc frumos si va doresc o solutionare cat mai buna si rapida a incidentului.
Cred ca la inregistrarea pe site, ati citit/inteles regulile, din care am descoperit si reproduc:
Termeni si conditii de utilizare
1. Introducere:
Folosirea acestui site se face numai in cazul acceptarii conditiilor de utilizare, a politicii noastre de restrictii si confidentialitate si a altor notificari aparute in cadrul Domeniu.ro. In caz de neacceptare si de nerespectare a conditiilor, persoanele respective nu au permisiunea de a accesa si de a folosi serviciile oferite de acest site.
Rubricile "Blog-uri" si "Forum", precum si toate comentariile existente la diversele materiale de pe site, prezinta exclusiv punctul de vedere al autorilor acestora, echipa Domeniu.ro neavand nici un amestec in redactarea continutului lor. De aceea, noi, echipa Domeniu.ro nu putem fi trasi la raspundere pentru nici o infractiune, conflict sau neintelegere rezultate din publicarea in rubricile respective. Copyright-ul acestor materiale apartine autorilor. Reproducerea integrala sau partiala fara consimtamantul acestora se pedepseste conform legilor in vigoare.
....
5. Copyright
Acest site, numele sau si tot materialul inclus cu exceptia resurselor din sectiunile "Noutati", "Artisti" si "Muzica" este copyright © xxxxxx(toate drepturile rezervate).
Materialele sunt destinate uzului personal. Copierea sau folosirea acestora in orice alt scop se pedepseste conform legilor internationale in vigoare. Continutul acestui site nu poate fi folosit in scopuri comerciale, vandut sau inclus in orice alt material sau publicatie comerciala sau necomerciala decat cu acordul scris al autorilor
Probabil aici se afla dezlegarea conflictului.B-)
nucu$, utilizator
Faptul ca ai precizat sursa nu inlatura ideea de baza. Nu poti copia continutul pe care il gasesti pe alte siteuri, fara consimtamantul lor. Altfel, poti fi dat in judecata.

Cam atat e de spus. Nu exista explicatii complicate. Nu exista nimic altceva care poate schimba realitatea. Cata vreme cineva a scris acel continut, nu ai voie sa il iei daca nu ai consimtamantul autorului. Atat.

Spor.