avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatenie in fata casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatenie in fata casei

Buna ziua,

As avea o intrebare.... sper ca ma puteti ajuta...
In urma cu un an jumate ,am cumparat o casa intr-un sat invecinat cu orasul unde locuiesc.
Din cauza serviciului nu prea am timp de nimic , deci nici de iesit la casa.
In fata casei am o portiune de spatiu verde si au inceput sa creasca tot soiu de buruieni.
Primaria ma poate amenda ca nu-mi aranjez gazonul din fata casei???
Exista vreo lege care sa ma oblige sa tund iarba din fata sau partea laterala a casei ??

Va multumesc,
Daniel
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Mai 2010
Daniel-San, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daniel-San , utilizator 18:59, 19 Mai 2010
Acea portiune de teren face parte din curtea casei? Deci este ingradita (aveti gard)? Daca da atunci dvs. puteti cultiva ce doriti pe proprietatea dvs., in cazul de fata balarii. Daca portiunea respectiva de teren nu este ingradita atunci se poate interpreta.
Nu face parte din curtea casei nici nu-i ingradita ....
Reprezinta zona de domeniu public aferent proprietatii dvs,a carei intretinere va revine
eu stiam ca trebuie sa imi mentin curatenia pe trotuarul ce-mi inconjoara proprietatea....
restu apartine de primarie , deci problema este a lor...
Daniel-San a scris:

Buna ziua,

In fata casei am o portiune de spatiu verde si au inceput sa creasca tot soiu de buruieni.
Primaria ma poate amenda ca nu-mi aranjez gazonul din fata casei???


portiunea de spatiu verde este in fata casei ,concret in curtea dvs sau in zona exterioara ?

Alte discuții în legătură

Proprietate spatiu verde/alee intrare in bloc locatar_abuzat locatar_abuzat Buna ziua, As dori sa aflu si eu cum mai este legea in momentul de fata. In proprietaria cui se afla: 1. spatiul verde din jurul blocului, cel ingradit cu ... (vezi toată discuția)
Teren nerevendicat catalinmuraru catalinmuraru Detin titlu de proprietate pe un teren, dobandit in instanta in urma demolarii din 1983, in fata unui bloc.Aceasta suprafata a fost amenajata in decursul ... (vezi toată discuția)
Posibilitate de concesiune a spatiului verde din fata blocului costy100 costy100 Buna ziua, Locuiesc in Iasi la parterul unui bloc si as dori sa stiu daca este posibil sa iau in concesiune de la primarie spatial verde aferent locuintei ... (vezi toată discuția)