Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatenie in fata casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatenie in fata casei

Buna ziua,

As avea o intrebare.... sper ca ma puteti ajuta...
In urma cu un an jumate ,am cumparat o casa intr-un sat invecinat cu orasul unde locuiesc.
Din cauza serviciului nu prea am timp de nimic , deci nici de iesit la casa.
In fata casei am o portiune de spatiu verde si au inceput sa creasca tot soiu de buruieni.
Primaria ma poate amenda ca nu-mi aranjez gazonul din fata casei???
Exista vreo lege care sa ma oblige sa tund iarba din fata sau partea laterala a casei ??

Va multumesc,
Daniel
Daniel-San, utilizator
Acea portiune de teren face parte din curtea casei? Deci este ingradita (aveti gard)? Daca da atunci dvs. puteti cultiva ce doriti pe proprietatea dvs., in cazul de fata balarii. Daca portiunea respectiva de teren nu este ingradita atunci se poate interpreta.
Nu face parte din curtea casei nici nu-i ingradita ....
Reprezinta zona de domeniu public aferent proprietatii dvs,a carei intretinere va revine
eu stiam ca trebuie sa imi mentin curatenia pe trotuarul ce-mi inconjoara proprietatea....
restu apartine de primarie , deci problema este a lor...
Daniel-San a scris:

Buna ziua,

In fata casei am o portiune de spatiu verde si au inceput sa creasca tot soiu de buruieni.
Primaria ma poate amenda ca nu-mi aranjez gazonul din fata casei???

portiunea de spatiu verde este in fata casei ,concret in curtea dvs sau in zona exterioara ?