avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietate spatiu verde/alee intrare in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietate spatiu verde/alee intrare in bloc

Buna ziua,

As dori sa aflu si eu cum mai este legea in momentul de fata.
In proprietaria cui se afla:
1. spatiul verde din jurul blocului, cel ingradit cu gard de metal
2. aleea de intrare in scara blocului
Este in proprietatea primariei sau a asociatiei de proprietari?
Daca doresc sa fac o sesizare, la cine se face sesizarea? La primarie sau la asociatia de proprietari?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:34, 6 August 2016
Numai blocul este proprietate terenul este al primăriei.
Ce probleme aveti ?
Problema clasica a romanului la bloc... mizerie... obiecte depozitate de vecini, gainat de vrabii/porumbei, crescatorie de caini si pisici, hoituri de animale, gard viu neingrijit, buruieni, samd...
Statutul terenului aferent imobilului de locuit in comun,poate fi privat sau domeniu public
Referitor la obiecte depozitate de vecini, gainat de vrabii/porumbei, crescatorie de caini si pisici, hoituri de animale, gard viu neingrijit, buruieni, samd...,astfel de aspecte apar datorita lipsei de respect,pe de o parte a cetatenilor care trecand pe langa bloc mai arunca resturi ,a locatarilor din imobil,a serviciului specializat din primarie care periodic ar trebui sa intretina,sa curete domeniul public
Existenta acestui aspect in spatiul aferent imobilului se datoreaza si datorita dezinteresului reprezentantului legal al asociatiei care poate dispune masurile necesare pentru intretinerea si curatenia spatiului verde din jurul blocului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Blocul de lângă noi are pământ și ... Valentin94 Valentin94 Buna ziua O întrebare blocul de lângă noi are pămînt și acest pămînt este folosit in interese proprii. Au plantat legume,flori fiecare locatar și ... (vezi toată discuția)
Spatiul verde din jurul blocului natasa13 natasa13 Buna ziua, locuiesc la parterul unui bloc cu 4 etaje. Geamurile apartamentului meu dau intr-o gradina din spatele blocului, iar vecina care sta deasupra mea a ... (vezi toată discuția)
Vecini murdari mihaidavid mihaidavid buna ziua!! am o problema.. stau la parter iar vecinii din fata noastra au strans in spatele blocului la 6-7 m de bucatarii 5 caini care miros ingrozitor si ... (vezi toată discuția)