Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proprietate spatiu verde/alee intrare in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proprietate spatiu verde/alee intrare in bloc

Buna ziua,

As dori sa aflu si eu cum mai este legea in momentul de fata.
In proprietaria cui se afla:
1. spatiul verde din jurul blocului, cel ingradit cu gard de metal
2. aleea de intrare in scara blocului
Este in proprietatea primariei sau a asociatiei de proprietari?
Daca doresc sa fac o sesizare, la cine se face sesizarea? La primarie sau la asociatia de proprietari?

Va multumesc.
Numai blocul este proprietate terenul este al primăriei.
Ce probleme aveti ?
Problema clasica a romanului la bloc... mizerie... obiecte depozitate de vecini, gainat de vrabii/porumbei, crescatorie de caini si pisici, hoituri de animale, gard viu neingrijit, buruieni, samd...
Statutul terenului aferent imobilului de locuit in comun,poate fi privat sau domeniu public
Referitor la obiecte depozitate de vecini, gainat de vrabii/porumbei, crescatorie de caini si pisici, hoituri de animale, gard viu neingrijit, buruieni, samd...,astfel de aspecte apar datorita lipsei de respect,pe de o parte a cetatenilor care trecand pe langa bloc mai arunca resturi ,a locatarilor din imobil,a serviciului specializat din primarie care periodic ar trebui sa intretina,sa curete domeniul public
Existenta acestui aspect in spatiul aferent imobilului se datoreaza si datorita dezinteresului reprezentantului legal al asociatiei care poate dispune masurile necesare pentru intretinerea si curatenia spatiului verde din jurul blocului