Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... am vreo sansa???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

am vreo sansa???

eu si sotia mea am divortat....sentinta este definitiva...copilul a ramas la ea......eu platesc pensie.....intrebare:
ea incepand cu data de 1 mai pleaca in spania cu contract de munca in domeniul sanitar.....si dorinta ei este de a se stabili acolo.......poate sa-l ia si pe copil cu ea?????...pentru ce perioada????..poate definitiv sa-l ia????....se pot intampla toate astea fara acordul meu????...exista vreo posibilitate de a impiedica aceste actiuni??...sau vreo posibilitate de a conditiona plecarea (definitiva) a copilului?????.....exista o lege in acest sens......am nevoie de un sfat ....multumesc frumos....
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 30 din OUG 96/2006. modificatoare a lg.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.
(1) Organele poliþiei de frontierã permit ieºirea din România a cetãþenilor români minori numai dacã sunt însoþiþi de o persoana fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
a) minorului care este înscris în documentele de cãlãtorie ale ambilor pãrinþi sau, dupã caz, este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrþi de identitate ºi cãlãtoreºte în strãinãtate însoþit de aceºtia i se permite ieºirea în aceleaºi condiþii ºi împreunã cu aceºtia;
b) minorului care este înscris în paºaportul unui pãrinte ºi cãlãtoreºte în strãinãtate împreunã cu acesta sau, dupã caz, este titular al unui paºaport individual sau, dupã caz, al unei cãrþi de identitate ºi cãlãtoreºte împreunã cu unul dintre pãrinþi i se permite ieºirea în aceleaºi condiþii ºi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoþitor prezintã o declaraþie a celuilalt pãrinte, din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective în statul sau în statele de destinaþie, precum ºi cu privire la perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
c) minorului care este înscris în paºaportul unui pãrinte ºi cãlãtoreºte în strãinãtate împreunã cu acesta sau, dupã caz, este titular al unui paºaport individual sau, dupã caz, al unei cãrþi de identitate ºi cãlãtoreºte împreunã cu unul dintre pãrinþi i se permite ieºirea în aceleaºi condiþii ºi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesara declaraþia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoþitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinþat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã ºi irevocabilã;
d) minorului care este titular al unui paºaport individual sau, dupã caz, al unei cãrþi de identitate ºi cãlãtoreºte însoþit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieºirea în aceleaºi condiþii ºi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoþitoare prezintã o declaraþie a ambilor pãrinþi sau, dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinþat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã ºi irevocabilã, a pãrintelui supravieþuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaþie, la perioada în care urmeazã sã se desfãºoare cãlãtoria, precum ºi datele de identitate ale însoþitorului respectiv."
multumesc frumos...acum...chiar m-am lamurit .....dar o singura intrebare mai am si ma opresc cu acest subiect: se poate stabili in strainatate ,fara acordul meu ,( hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului este definitiva.)????....o zi buna
se poate stabili unde vrea insa daca dvs. aveti un program de vizitare cuprins in hotararea judecatoreasca, va trebui sa il respecte.
cand s-a dat hot .jud....a ramas ca de comun acord sa hotaram programul de vizita pt copil....si nici nu am avut probleme....pe copil uneori chiar zilnic il vedeam si ne plimbam......situatia cu plecatu a aparut ulterior.....si cum distanta e mare....as vrea sa stiu daca ma pot opune intr-un fel(desi nu intentionez sa fac asta)....sau daca pot conditiona plecarea definitiva a celui mic...prin anumite vizite pe perioada verii....eu la el si el aici??????....o intelegere prin care sa fiu sigur ca cel putin pe perioada verii il va trimite in romania.....vreun document notarial sau ceva??.....sper ca am reusit sa ma fac inteles.....