Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza auto
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza auto

Buna ziua.
In cazul unei masini noi, de 1 an, care se afla in garantie si are km. foarte putini la bord se poate tine seama de factura si de valoarea stabilita de o societate de asigurari casco ?
Cam cu cat scade valoarea fata de pretul de pe factura ?
Multumesc.
Valoarea auto,este conditionata ,de caracteristici tehnice,si aspecte ,altele decat cele mentionate de dvs
O evaluare competenta poate fi realizata de catre expert tehnic
Ar fi bine daca ati detalia contextul la care va referiti pentru a primi un raspuns care sa va fie de folos
Sotul doreste sa-i revina lui masina...si ma gandesc ca ar putea influenta cumva decizia expertului tehnic auto...in sensul stabilirii unei valori derizorii...
Masina trebuie expertizata,iar daca constatati aventuale influente,puteti formula obiectiuni la raportul de expertiza sau ulterior,puteti solicita o noua expertiza efectuata de trei experti.
Pentru a evita eventuale suspiciuni sau probleme,cel mai bine este,daca aveti psoibilitati financiare ,sa angajati un exeprtrt-parte care sa va sigure apararile din punct de evedere tehnic,care sa depuna coraport de expertiza
Radu Gabrian, Mediator
Am un expert auto tehnic, dar nu stiam daca va fi sau nu acceptat de catre instanta.
O sa apelez preventiv la dansul pentru un coraport.
Multumesc.