Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum sa fac sa vand, cesionez sau desfiintez firma a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum sa fac sa vand, cesionez sau desfiintez firma a carui administrator unic sunt ?

Sunt administrator unic al unui SRL inregistrat din 1993 si m-ar interesa ce trebuie sa fac sa vand,cesionez ,suspend sau desfiintez aceasta firma . Figurez la data intrebarii cu datorii la stat de 6000-7000 lei ( impozitul minim pe care n-am avut de unde sa-l platesc pana acum , de la ,,infiintarea " lui ) . Nemaiavand venituri ca in anii trecuti , actualmente firma nu face dacat sa acumuleze datorii la stat .( as vrea sa ,,scap" de firma si sa-mi fac un I .I. , activitatea noastra fiind si asa sezoniera .... ) Ce solutii exista pentru mine in acest moment ...?
Suspendarea este aprobata in momentul in care nu aveti datorii. Gasiti cumparator, dar e mai greu.
Puteti suspenda activitatea la Registrul Comertului si depune declaratiile cu impozitul forfetar pe "zero". Asta in situatia in care firma nu este declarata inactiva de catre Administratia Financiara si o puteti lasa asa, se radiaza din Registrul Comertului .
[ link extern ]
Cititi la Articolul 83.

Este valabil doar in situatia in care firma nu apare cu datorii in evidentele Administratiei Financiare.
~ Conținut șters la cerere ~
...bun si daca chiar nu am bani sa platesc impozitul minim din urma pana astazi , asta inseamna ca raman nolens volens in captivitate , adica nici nu produc nimic , nu am venituri ca nu am clienti dar trebuie sa acumulez in continuare datorii la stat... ? Trebuie sa existe o solutie pentru asta ....ma gandesc...Nui se poate sa nu existe vreo solutie...