Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce sanse am?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce sanse am?

Buna ziua,ce drepturi poate sa aiba un "asa zis tata" daca nu si-a vazut copilul de vazut de 3 ani,nu ia cumparat si dat niciodata nimic,nu il intreseaza daca e viu sau mort,cand e ziua lui un telefon nu a dat,parca nu exista ca tata,si nu vreau pensie alimentara ca ii pot oferi eu ce vrea (nu are nevoie de cei 80 de ron de) la un om care nu ii pasa de el...ce drepturi poate avea el?cat ma costa cheluielile sa il dau in judecata pentru custodie ce acte imi trebuie,si ce sanse am sa castig?Specific ca am trait in concubinaj si copilul poarta numele lui.Trebuie ca eu sa lucrez cu carte munca ca sa demonstez ca am cu ce imi intretine copilul,ce conditi trebuie sa indeplinesc eu ca mama,sa m-i se de-a sigur custodia?multumesc foarte mult!
Cati ani are minorul?
act in instanta pt incredintare minor,cu sig.in cond astea va v-a fi incredintat,contactati un avocat sa va explice ce si cum..succes!
Cristina Voicu, Avocat
Bineinteles ca sansele sunt de partea dvs.daca veti stii sa probati in instanta exact cele afirmate de dvs., astfel ca din probele ce le veti administra sa demonstrati ca este in interesul minorului ca acesta sa va fie incredintat si ca aveti conditii optime de crestere ale acestuia..Venitul constant este un atu in procesele de incredintare insa nu o conditie pentru a va fi incredintat minorul. Problema care se pune este aceea daca parintele care solicita incredintarea are sau nu posibilitatea materiala necesara cresterii si educarii copilului sau. Probe:inscrisuri, interogatoriul paratului, martori, ancheta sociala, audierea minorului daca a implinit varsta de 10 ani.
Este preferabil sa puteti dovedi ca sunteti angajata legal si sa puteti furniza o adeverinta de venituri pe ultimele sase luni.
Aveti sanse sa obtineti incredintarea minorului,urmand ca dvs ,dupa introducerea actiunii sa dovediti cu probatoriile clasice care se solicita si se administreaza in acest gen de procese(acte,interogatoriu,martori si anxcheta sociala)ca oferiti conditii mai bune de crestere si educare minorului decat tatal acestuia,din punct de vedere social,moral si material.
Succes !.
Radu Gabrian, Mediator
aveti toate sansele.numai ca si el are un drept , daca il cere , cel de vizita.