avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot proceda?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot proceda?

Buna ziua,am un copil in varsta de 5 ani,care poarta numele tatalui,pentru ca l-a recunoscut.Nu am fost casatoriti,si nu il intereseaza de copil,sunt interesata dar pot pleca in vacanta din tara(ex;Bulgaria)fara procura notariala din care sa reiese ca el este deacord cu faptul ca pot scoate copilul din tara...Am intebat un avocat si mi-a spus ca sa mai schimbat legislatia si ca pot pleca ca,copilul fara acea procura notariala in care tatal trebuie sa isi de-a acordul...este adevarat?ce ma sfatuiti?multumesc foarte mult
Cel mai recent răspuns: CiubotaruAna , utilizator 00:49, 14 Mai 2010
Daca avocatul respectiv a spus ca puteti mergeti pana in granita.... dar daca nu putetio sava intoarceti inapoi.
E nevoie de un proces prin care sa va fie incredintat copilul.
CiubotaruAna a scris:

Buna ziua,am un copil in varsta de 5 ani,care poarta numele tatalui,pentru ca l-a recunoscut.Nu am fost casatoriti,si nu il intereseaza de copil,sunt interesata dar pot pleca in vacanta din tara(ex;Bulgaria)fara procura notariala din care sa reiese ca el este deacord cu faptul ca pot scoate copilul din tara...Am intebat un avocat si mi-a spus ca sa mai schimbat legislatia si ca pot pleca ca,copilul fara acea procura notariala in care tatal trebuie sa isi de-a acordul...este adevarat?ce ma sfatuiti?multumesc foarte mult


Nu aveti nevoie de acordul lui daca instanta v-a incredintat dvs. copilul si decizia e definitiva si irevocabila. Detalii aveti la www.PolitiadeFrontiera.ro (conditii de calatorie-minori romani).
Pentru a putea iesi din tara cu minorul trebuie ca acesta sa va fi fost incredintat spre crestere si educare printr-o hotarare judecatoreasca. Astfel, va trebui sa il chemati in judecata pe tatal copilului. Dupa obtinerea acestei hotarari nu o sa mai aveti nevoie de acordul tatalui pentru a iesi din tara cu copilul. Cei de la frontiera va vor solicita sa le aratati hotararea respectiva legalizata.

In cazul in care nu aveti aceasta hotarare judecatoreasca nu o sa puteti iesi din tara decat cu acordul tatalui exprimat in fata unui notar.
Nefiind casatoriti, inseamna ca ati fost concubini.
Daca aveti hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila
prin care v-a fost incredintat spre crestere si educare copilul minor
nu mai este necesar acordul tatalui copilului.
buna ziua
ca sa scapati de stresul obtinerii procuri de la tatal minorului solicitati unui avocat o actiune de incredintare in instanta si o data cu incredintarea minorului catre dvs nu ami aveti nevoie de procura,
bafta
av daniela

Alte discuții în legătură

Iesire din tara cu un copil minor felice76 felice76 Buna ziua! As dori sa ma informati cu privire la conditiile care sunt impuse pentru iesirea din tara a unui copil minor.Precizez ca imi este incredintat ... (vezi toată discuția)
Familie beagr beagr am o fetita care este rodul unei relatii de concubinaj.am o hotarare judecatoreaca prin care el plateste pensie alimentara,si un dosar penel pe pt neplata ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec vara asta in vacanta prin europa cu fetita mea danutlucian13 danutlucian13 vreau in vara asta sa plec in vacanta prin europa cu fetita mea,eu sunt divortat legal de sotie iar fetita mi-a fost incredintata mie la divort de instanta cu ... (vezi toată discuția)