Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Drepturile salariale aferente perioadei de preaviz - ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Drepturile salariale aferente perioadei de preaviz - avocat

In situatia in care un avocat denunta unilateral contractul de colaborare cu o firma de avocatura, iar aceasta isi exprima intentia ca in perioada de preaviz avocatul sa nu mai lucreze efectiv acolo, subzista obligatia de achitare a onorariului pentru perioada respectiva? In aceasta situatie, ce text de lege prevede asta?
Depinde ce prevede contractul de colaborare, dar din cate stiu eu, colaborarea nu are preaviz; preavizul este un drept al angajatului cu contract individual de munca. Contractul de colaborare inceteaza conform conditiilor acceptate de catre parti la incheierea lui.
Este vorba de un un stagiar, categorie pentru care statutul profesiei de avocat contine o forma standard de contract, cu preaviz de o luna. Contractul contine dispozitiile referitoare la acest preaviz, dar nu dispune referitor la plata sau neplata onorariului aferent perioadei.