Forum Discuţii juridice Traduceri terenul nu este grevat de sarcini
Discuție deschisă în Traduceri

terenul nu este grevat de sarcini

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu acesta expresie in urmatorul context:

Avand in vedere declaratia pe proprie raspundere a vanzatorilor ca terenul nu este grevat de sarcini...

Multumesc#-o
Sa te ajutam... cum? Cu ce? Sa intelegi ce inseamna, sau ce urmari juridice implica, sau daca este recomandata... ce?

Diligenta ta este diminuata in a te asigura ca terenul nu este grevat de sarcini; nu cumpara teren fara extras de carte funciara (daca asta o fi contextul...).
sectiunea e de traduceri:">
considering the seller/vendor's statement on its own responsibility, that the land/field is not mortgaged....
am tradus, dar de adaptat....#-o...
Da, nu am observat...

Liability cred ca e mai bine in loc de responsibility... include si riscul declarantului. Iar la sarcini mai cauta ca mortgage nu reda toate sarcinile posibile aplicabile unui imobil (imposition, imputation, all the burdens/charges incumbed to the land...).
Multumesc frumos tuturor pentru traducere. Si nu uitati: eu sunt traducatoare si puteti apela si voi la mine daca aveti vreo intrebare.

O zi frumoasa va doresc.

Cu bine,

Nina