Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... recalculare pensie intretinere minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

recalculare pensie intretinere minori

In urma divortului cei doi copii au fost incredintati mamei. Tatal a fost obligat sa plateasca o pensie de intretinere fixa de 577 lei pe luna, care se opresc pe statul de plata. Daca salariul tatalui s-a micsorat intre timp, ce trebuie facut pentru recalcularea pensiei de intretinere? Care este procedura?
actiune in instanta,consultati un avocat
Va trebui sa cereti in instanta reducerea pensiei de intretinere deoarece si veniturile s-au micsorat. Atentie insa...actiunea va trebui s-o promovati dupa trecerea a cel putin 3 luni de la reducerea salariului...pentru ca pensia se va calcula tot pe ultimele 6 luni...iar daca o introduceti acum...pensia va fi tot aia.