Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plingere penala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plingere penala

Va rog sa imi spuneti cam ce anume intra la "Tulburare folosire locuinta" ?

Este vorba despre art.320 c.pen,"tulburarea folosirii locuintei":

"fapta prin care se tulbura in mod repetat folosinta locuintei locatarilor dintr-un imobil,ori prin care se impiedica normala folosinta a locuintei se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda"

Actiune penala in astfel de situatii este pronita la plangerea prealabila a partilor,iar impacarea acestora in tot cursul urmaririi penale sau al procesului penal,inlatura raspunderea penala a partilor
Tulburarea folosintei locuintei,este prevazuta de disp art 320 Cod penal,
prezentata concret de distinsul mediator
Suplimentar,precizarilor exprimate,trebuie sa luati act ca in conformitate cu prevederile Deciziei nr 20/2006 pronuntata de Sectiile Unite din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie,care stabilesc Pentru infractiunea de tulburare de posesie prev de art 320 Cod pen astfel cum a fost modificat prin articol unic pct 2 titlul IX al legii nr 247/2005,privind reforma in domeniul proprietatii si justitiei,este obligatoriu efectuarea urmaririi penale,instanta de judecata neputand fi sesizata decat prin rechizitoriu emis de catre procuror
Sa inteleg ca este acelasi lucru sau aproape "tulburarea folosirii locuintei" si "tulburarea de posesie"?
Tulburarea de posesie,astfel cum este prev.de art.220 c.pen se refera la ocuparea abuziva a unui imobil,pe cand cealalta infractiune,cea de tulburare a a folosirii locuintei, se refera la impiedicarea folosintei normale a unei locuinte,dar si in acest caz,(cel al tulburarii de posesie)impacarea partilor inlatura raspunderea penala