avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 403 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

Insolventa

Buna ziua ,

as dori sa stiu care este pragul minim al debitelor unei firme catre creditorii acesteia pentru ca respectivii creditori sau unul dintre acestia sa ceara insolventa firmei
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters102066 , utilizator 15:15, 19 Mai 2010
Pt creditori 10.000 lei, iar pentru salariati 6 salarii minime pe economie (legea 85/2006).
Ultima modificare: Marți, 18 Mai 2010
Mihaela Nevoie, Avocat
pragul minim al creantei este de 30.000 lei si nu 10.000 lei.
Conditia esentiala chiar daca suma depaseste pragul de 30.000 lei este sa fie certa, lichida si exigibila suma in conditiile prevazute de art 3 pct. 6 din legea 85/2006

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tot despre insolventa Olga67 Olga67 Exista un plafon al datoriilor unei firme pana la care sau de la care se poate cere intrarea in insolventa?Exista cumva o ordonanta data de curand in acest ... (vezi toată discuția)
Legea insolvabilitatii! denissecom denissecom Buna seara, Sper ca cineva sa-mi poata da si mie niste raspunsuri la intrebarile mele! Stie cineva cum functioneaza legea sau hotararea Insolvabilitatii unei ... (vezi toată discuția)
Deschidere procedura insolventa debit 250 ron nmmm nmmm in cazul in care lichidatorul numit de registru constata ca societatea supusa lichidarii are debit doar 200 ron catre DGFPS si asociatul nu poate fi gasit este ... (vezi toată discuția)