Forum Discuţii juridice Executare silită Insolventa
Discuție deschisă în Executare silită

Insolventa

Buna ziua ,

as dori sa stiu care este pragul minim al debitelor unei firme catre creditorii acesteia pentru ca respectivii creditori sau unul dintre acestia sa ceara insolventa firmei
Multumesc
Pt creditori 10.000 lei, iar pentru salariati 6 salarii minime pe economie (legea 85/2006).
Mihaela Nevoie, Avocat
pragul minim al creantei este de 30.000 lei si nu 10.000 lei.
Conditia esentiala chiar daca suma depaseste pragul de 30.000 lei este sa fie certa, lichida si exigibila suma in conditiile prevazute de art 3 pct. 6 din legea 85/2006