Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

Sotul meu este in concediu medical de 90 de zile, el inainte avand somaj,si am inteles ca dupa 90 de zile de concediu medical va fi trimis la comisie sa se pensioneze.
Se poate pensiona?
Are doar 24 de ani , el a avut tendonul taiat dar mai dureaza perioada de recuperare inca vreo 3 luni.
Intrebarea este daca ii se va da in continuare concediu medical ca sa i se prelungeasca somajul sau i se va da pensie pana isi revine si dupa somaj?
Dupa 90 de zile se merge la specialist si daca el hotaraste se mai poate prelungi durata pana la 183 de zile, aceasta se prelungeste pentru a evita pensionarea de invaliditate si mentinerea asiguratului in activitate