Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas

Buna ziua
As dori sa stiu unde trebuie sa fac expertiza si unde trebuie sa depun documentatia pentru o pensie de urmas in Bucuresti ?.
Pentru urmatoarea situatie :

Tatal -Pensionat de 3 ani cu pensie de 728 ron si decedat in 2008
Mama - Pensionata de 2 ani cu pensie de 450 ron Copil 1 - Cu grad de Handicap Aceentuat cod G 40 la 1 an Cu virsta de 27 ani cu pensie de Handicap de 230 ron neangajat Copil 2 Angajat 40 ani

As dori sa stiu : Cine poate beneficia de pensie de urmas si in ce conditi ? Va multumesc anticipat cu stima ,astept raspuns .
Copii si sotul supravietuitor au dreptul la PU daca persoana decedata era pensionar sau îndeplinea conditiile de a primi pensie.
a) Copii au dreptul:
- pâna la 16 ani;
- daca îsi continua studiile, pâna la terminarea acestora, dar nu mai mult de 26 ani;
- pe toata durata invaliditatii de orice grad daca aceasta a survenit pe timpul celor doua perioade de mai sus.

b) Sotul supravietuitor are dreptul:
- la împlinirea vârstei de pensionare standard daca durata casatoriei este de cel putin 15 ani;
- daca durata casatoriei este mai mica, dar de cel putin 10 ani, PU se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6% pentru fiecare an de casatorie în minus;
- indiferent de vârsta pe perioada de invaliditate gradele I sau II daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
Cuantumul PU se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, functie de numarul urmasilor si anume:
- 50% pentru un singur urmas;
- 75% pentru 2 urmasi;
- 100% pentru 3 sau mai multi urmasi.
Pentru copii orfani de ambii parinti PU reprezinta însumarea drepturilor cumulate dupa fiecare parinte.
Daca sotul supravietuitor are pensie proprie poate opta pentru PU daca aceasta este mai rentabila.
Pensia de urmas – se acorda începând cu luna urmatoare decesului sustinatorului, daca cererea a fost depusa în termen de 90 de zile; în caz contrar, de la data depunerii cererii.

actele necesare pt depunerea dosarului de pensia de urmas - cerere tip model anexa 14:
- actele de mai jos daca decedatul nu era pensionar;:
- carnet de munca original si copie;
- acte de vechime în munca realizata în alte sectoare;
- livret militar, original si copie;
- diploma de studii, original si copie;
- adeverinta privind adaosuri si sporuri;
- dovada certificarii stagiului de cotizare;
- procura speciala pentru mandatar daca este cazul;
- adeverinta cu data încetîrii calitatii de angajat;
- acte privind calitatea de beneficiar al L118 (persecutat politic) sau L42 (Revolutia din decembrie 1989).
- actele de stare civila ale solicitantilor;
- decizia de pensie a decedatului daca era pensionar;
- daca este cazul, declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca solicitantii nu au suferit condamnari pentru infractiunea de omor sau tentativa de omor asupra pensionarului;
- adeverinte de studii pentru copii;
- decizie medicala privind cauza decesului – daca nu era pensionar;
- procura speciala de împuternicire – daca este cazul.
Buna ziua,

Si eu am o problema asemanatoare. Tatal meu a decedat(la 54 de ani- invatator). Eu sunt studenta la invatamant la distanta. Am carte de munca cu 1000 ron dar in acelasi timp am LES si prin urmare am grad de invaliditate. Am intrebat persoanele avizate din judet si mi-au spus ca puteam beneficia pana la 26 de ani (actualmente 23) doar daca aveam salariul minim pe economie. Nu se ia in calcul chiar deloc acest grad de invaliditate conform legii?

Multumesc.