Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas veteran de razboi si deportati politic
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas veteran de razboi si deportati politic

matusa mea este vaduva de veteran de razboi si deportat politic are pensie sociala de 800 ron ; dupa moartea sotului are dreptul la pensie de urmas , deoarece a convetuit cu acesta peste 20 de ani daca da ce acte ii trebuie eventual cuantumul daca merita efortul,daca este periclitata pensia sociala multumesc.
Sotul supravietuitor are dreptul:
- la împlinirea vârstei de pensionare standard daca durata casatoriei este de cel putin 15 ani;
- daca durata casatoriei este mai mica, dar de cel putin 10 ani, PU se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6% pentru fiecare an de casatorie în minus;
- indiferent de vârsta pe perioada de invaliditate gradele I sau II daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
Cuantumul PU se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, functie de numarul urmasilor si anume:
- 50% pentru un singur urmas;
- 75% pentru 2 urmasi;
- 100% pentru 3 sau mai multi urmasi.
Daca sotul supravietuitor are pensie proprie poate opta pentru PU daca aceasta este mai rentabila.

ACTELE NECESARE CONSTITUIRII DOSARULUI DE PENSIE:
- cerere de pensie tip model anexa 14
- carnet de munca original si copie;
- acte de vechime în munca realizata în alte sectoare;
- livret militar, original si copie;
- diploma de studii, original si copie;
- adeverinta privind adaosuri si sporuri;
- dovada certificarii stagiului de cotizare;
- procura speciala pentru mandatar daca este cazul;
- adeverinta cu data încetîrii calitatii de angajat;
- acte privind calitatea de beneficiar al L118 (persecutat politic) sau L42 (Revolutia din decembrie 1989).
- actele de stare civila ale solicitantilor;
- decizia de pensie a decedatului daca era pensionar;
- daca este cazul, declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca solicitantii nu au suferit condamnari pentru infractiunea de omor sau tentativa de omor asupra pensionarului;
- adeverinte de studii pentru copii;
- decizie medicala privind cauza decesului – daca nu era pensionar;
- procura speciala de împuternicire – daca este cazul.