Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Ma intereseaza cum se face partajul bunurilor in cazul unei familii dupa o casatorie de 6 ani si cu un copil minor ( 5 ani ).Bunurile comune sunt un apartament cumparat impreuna la inceputul casatoriei, cu bani de la ambii parinti, dar fara a exista acte doveditoare cit a contribuit fiecare si o masina cumparata cu credit bancar pe numele ambilor soti.
Conteaza cine a avut salariul mai mare in tot acest timp?
Codul familie prevede prezumtia contributiei egale a sotilor la bunurile comune.
Daca unul dintre soti face dovada ca a avut o contributie mai mare, acesta
poate primi o cota mai amre din bunurile comune.
partajul se face cu aplicare cotelor ideale 50%-50%. daca una din parti demonstraza, prin acte, ca a avut o contributie mai mare la dobindirea bunurilor supuse partajului instanta poate cere o expertiza si poate face aplicarea unor cote diferite de cele ideale.
Subscriu celor mentionate mai sus.Sfatuiesc insa la un partaj pe cale conventionala pentru ca altfel taxele de timbru sunt foarte mari.
De acord cu colegii mei!Si eu sunt de parerea unui partaj voluntar.
Partajul se timbreaza cu 3% din valoarea bunurilor, asadar solutia ideala ar fi sa va intelegeti cu privire la acest aspect; in alta ordine de idei, bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt comune, iar contributia fiecaruia se prezuma de a fi egala, prezumtie ce poate fi insa rasturnata daca se face dovada contributiei mai mari a unuia din soti!

avocat Radu Stan