avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre parteneri incaseaza ...

Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre parteneri incaseaza o suma de bani (iesire la pensie) si cu aceasta se achizitioneaza un imobil,celalalt partener are vreun drept la acesta,in cazul divortului? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: DinuX , utilizator 16:12, 16 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Daca acel imobil este achizitionat EXCLUSIV din acei bani, NU!
La deces are dreptul la mostenire.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce bani sunt aceia, care e proveniența?
Partenerul are dubla cetatenie (israeliana si romana). Pentru ca a iesit la pensie anticipat in Israel,a primit o suma mare de bani. Plata imobilului a fost facuta exclusiv din acesti bani,dar ulterior s-au mai investit in casa (aici a participat si celalalt partener).
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
sunteti in Romania, v-ati casatorit aici, cumpara bunul in Romania ?
Ultima modificare: Marți, 14 Martie 2023
gi-jane2, moderator
Da,totul s-a intamplat in Romania.

Alte discuții în legătură

Partaj ContSters94817 ContSters94817 Ma intereseaza cum se face partajul bunurilor in cazul unei familii dupa o casatorie de 6 ani si cu un copil minor ( 5 ani ).Bunurile comune sunt un ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa divort dany1972 dany1972 Buna sera,am si eu o intrebare Dupa plecare mea la munca in strainatate sotia a parasit domiciliul a luat si fetita noastra cu ea a bagat divort si s-a si ... (vezi toată discuția)
Divort, partaj Adycristina Adycristina Cum se impart bunurile daca un barbat s-a casatorit cu o tipa care dupa ce i-a stricat casnicia desi avea un copil l-a facut sa-i treaca apartamentul pe nume ... (vezi toată discuția)