Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre parteneri incaseaza ...

Buna seara! Daca in timpul casatoriei,unul dintre parteneri incaseaza o suma de bani (iesire la pensie) si cu aceasta se achizitioneaza un imobil,celalalt partener are vreun drept la acesta,in cazul divortului? Multumesc anticipat!
Buna seara,
Daca acel imobil este achizitionat EXCLUSIV din acei bani, NU!
La deces are dreptul la mostenire.
Ce bani sunt aceia, care e proveniența?
Partenerul are dubla cetatenie (israeliana si romana). Pentru ca a iesit la pensie anticipat in Israel,a primit o suma mare de bani. Plata imobilului a fost facuta exclusiv din acesti bani,dar ulterior s-au mai investit in casa (aici a participat si celalalt partener).
sunteti in Romania, v-ati casatorit aici, cumpara bunul in Romania ?
gi-jane2, moderator
Da,totul s-a intamplat in Romania.