Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

M-ar interesa sa stiu daca mai am dreptul la mostenire in calitate de nepoata daca nu am deschis sucesiune dupa la 6 luni de la decesul unchiului meu fratele mamei decedat in anul 1986. Unchiul a posedat un titlu de Proprietate din 1945 primit de la reforma agrara. A mai ramas doar sotia lui care mai este in viata. Ei nu au avut copii. Din partea unchiului meu nu exista alti urmasi doar eu in calitate de nepoata adica fica sorei lui. Mama a decedat dupa ca.2 luni de la decesul unchiului. Nemaiavind contact cu matusa, din 1990 cind am plecat definitiv in Germania am aflat ca matusa a vindut casa si terenul. Cumparatorii si-au facut intabularea. Mentionez ca posed dubla cetatenie adica mi-am pastrat si cetatenia romana. lili2000@live.com
Dvs. in calitate de nepoata din partea sorei defunctului, beneficiati de cota de 1/3 din masa succesorala. Faptul ca matusa a obtinut fraudulos un certificat de mostenitor si a instrainat masa succesorala, fara sa va cheme si pe dvs. la impartire, poate duce la nulitatea actului intocmit de matusa. Pe de alta parte si faptul ca in termen de 6 luni nu ati facut niciun act din care sa reiasa ca ati acceptat mostenirea unchiului, ii da dreptul sa va atace sub prevederile art. 700 cod civil.
Cel mai bine ar fi sa consultati un avocat cu actele in fata si acesta sa vada ce fel de inscrisuri a adus matusa pentru a deveni unica mostenitoare.
Mult succes.
av. M.Hornea
Sansele sa mai recuperati ceva sunt zero.
Oricum nu stiti daca unchiul ii lasase testament sotiei, si daca, da, chiar nu aveati drept la mostenire.