avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Problema Asigurare auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Problema Asigurare auto

Buna ziua. Am si eu o problema. Am vandut o masina acuma 6 luni, am radiat`o in vederea inmatricularii de catre noul propietar, am scos fiscalul, am facut actul de vanzare cumparare , asigurare noua pe numele lui,l-au batut pe el pe carte, mai trebuia doar sa si-o ia in evidenta si sa faca identificarea, etc.....baiatul care a cumparat`o nici pana astazi nu a trecut`o pe numele lui si CULMEA...masina apare ca fiind asigurata pe numele meu si cu numerlee care i le dadusem eu la firma Carpatica. Am sunat la ei si mi`au confirmat ca masina este asigurata din data de 25 02 2010 pana pe 23 08 2010 parca ...si asigurarea este pe numele meu, pe numarul meu si incheiata de brokerul MAC IMPACT Giurgiu....imi poate spune cineva ce trebuie facut ? nu vreau sa am neplaceri.Astept un raspuns.
Cel mai recent răspuns: trafyctz , utilizator 00:40, 22 Mai 2010
Mergeti cu dovada radierii la Carpatica si solicitati rezilierea politei RCA cu restituirea primei aferente=D>:D:P
Multumesc frumos pentru raspuns. Nu stiu exact care este dovada radierii...Singurele acte care le am sunt: o copie dupa certificatul de atestare fiscala pentru persoane fizice privind impozitele si taxele locale si alte venituri ale bugetului local...unde scria " A figurat inregistrat cu un autoturism Opel Astra pana la data de 25- 08 02009 ) acest act l-am eliberat mai demult pentru societatea de asigurari ca sa`mi restituie banii de pe asiguarea mea ), copie dupa cartea de identitate unde este el trecut ca propietar ( atunci cand am facut actul de vanzare cumparare l-a trecut si pe el pe carte ),si contractul de vanzare cumparare si o copie a acestuia. Nu stiu daca este posibil restituirea primei aferente deoarece polita aceasta noua nu este facuta de mine si nici nu este din orasul meu....este facuta cred ca de cel care a luat masina de la mine ( asta in cazul in care nu o fi vandut`o mai departe ) si nici nu este facuta direct la Carpatica asigurari ci printr`un broker...MAC Impact din Giurgiu. Ce riscuri sunt si ce trebuie facut ? merge sa duc doar actele mentionate mai sus ? stima si multumesc mult pentru raspuns
Atat timp cat figurati ca titular al asigurarii, aveti si dreptul de a solicita rezilierea, indiferent cine a platit polita (precis figurati tot dvs. ca platitor).Documentele utilizate la rezilierea RCA-ului dupa vanzare, le folositi si acum.Cel care a emis acea polita pe numele unui autovehicul radiat, a comis un fals, iar beneficiarul a uzat de acel fals.Aruncati piatra(cererea de reziliere ,cu copii documente atasate,cu numar de inregistrare) si vedeti cum se descurca "inteleptii" sa o scoata din lac#-o
Multumesc frumos inca o data pentru raspuns. Imi puteti spune si mie de unde pot lua cerea de reziliere ? un model ceva ? si numarul de inregistrare cum se ia sau de unde ? ideea este ca eu sunt din Rm.Valcea si avem decat Banca Carpatica, merge si aici sa depun acele acte sau trebuie sa merg la sediul firmei ( Sibiu ) ? Se intampla ceva daca cer reziliera si imi restituie banii iar dupa aceea isi dau seama ca au facut o greseala facand asigurarea ? astept un raspuns.multumesc frumos si imi cer scuze pentru deranj
Ultima modificare: Miercuri, 19 Mai 2010
trafyctz, utilizator
Nu este o cerere tip si poate fin conceputa asa:
Catre:
Societatea de Asigurari__________,Sucursala_________
Str……. nr… Localitatea…………. jud………


Subsemnatul______________, in calitate de asigurat RCA la Sucursala____
prin prezenta va rog sa reziliati incepand cu data prezentei,polita RCA nr. _____/_____ privind autovehiculul marca: ____________ model____________ nr. inmatriculare:________, si seria sasiu :_________________________.
Solicit aceasta, intrucat autovehiculul a fost radiat urmare instrainarii.
Anexez in copie urmatoarele documente probatoare:
1 __(dovada radierii)________
2 __(actul de V/C)_____




Data:__________ Asigurat,
. . . . . . . . . .
Se trimite recomandat cu confirmare de primire.
In privinta restituirii primei, nu cred ca veti primi solicitarea de a indica un cont, intrucat vor observa cu frisoane faptul ca masina era deja radiata in momentul intocmirii/eliberarii politei
.X-(

Alte discuții în legătură

Se poate recupera contravaloarea unei polițe rca plătită pentru un auto radiat ulterior plății? OvidiuTom OvidiuTom Buna ziua! Va rog ajutati-ma cu un sfat. Intentionez sa radiez un autocamion pentru care inca nu am cumparator. Vreau sa-l radiez deoarece urmeaza sa ... (vezi toată discuția)
Emitere rca fara ca persoana din polita sa fie prezenta usfuia00 usfuia00 Salut, Am vandut prima mea masina si la incheierea contractului de vanzare cumparare nu am trecut pe certificatul de inmatriculare \\"instrainat catre ... (vezi toată discuția)
Furt de identitate sau doar hotie - masina vanduta, asigurare incheiata de noul proprietar pe numele meu mihai mihai2008 mihai mihai2008 Buna ziua! acum 2 luni si jumatate mi-am vandut masina cu toate actele in ordine. Certificat fiscal, contract v-c, inclusiv completat in talon ca masina a fost ... (vezi toată discuția)