Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva deductibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva deductibil

va rog mult sa ma lamuriti ceinseamna tva deductibil in general, de unde se recupereaza ? multumesc
In general acesta se compenseaza cu TVA colectata, care, in principiu ar trebui sa fie mai mare. Cand nu este mai mare, se aplica niste reguli pentru regularizare (se poate solicita rambursare de la Buget). Sigur, tema e vasta, dar intrebarea a fost "in general".

Succes!
Fănel Plopeanu, Consultant asigurari
tva deductibila inseamna sa ai drept de deducere a tva.

ca sa ai drept de deducere a tva, trebuie sa fii inregistrat in scopuri tva si sa prestezi activitati generatoare de tva.

daca tva deductibila este mai mare decat tva colectata, iar diferenta este mai mare de 5.000 lei, atunci se poate rambursa de la bugetul statului prin depunerea unui decont negativ de taxa cu optiune de rambursare.
danike, utilizator