Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vânzarea de bere la draft/halbă este impozabilă cu ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vânzarea de bere la draft/halbă este impozabilă cu TVA 9%, însă furnizorul o facturează cu 19 %. Cum se contabilizează și de unde se recuperează diferența?

Vanzarea de bere la draft, halba este impozabila cu TVA 9% insa furnizorul o factureaza cu 19 %, cum se contabilizeaza diferenta , se recupereaza de la ANAF ?
Manuela Rășină, administrator
Da. Totusi:

Cod Fiscal:

Nu poate fi solicitată rambursarea soldului sumei negative a taxei din perioada fiscală de raportare, mai mic de 5.000 lei inclusiv, acesta fiind reportat obligatoriu în decontul perioadei fiscale următoare.

Vindeti doar bere? Nu colectati TVA si din alte vanzari?
Ioan Petru Butariu, Contabil
Nu ma refeream la o rambursare de tva la intreaga activitate, nu e normal ca sa deduc 19 % si sa colectez doar 9% tva, nu e echitabil, voiam sa aflu si alte pareri a celor care s-au confruntat concret cu aceasta situatie, particularitati de contabilizare.
Si constructorii fac la fel: 19% vs 5% in cazurile stipulate de Codul Fiscal. Nu e nici o particularitate. Se deduce TVA si se colecteaza.
Ioan Petru Butariu, Contabil