Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general tva in cazul fuziunii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

tva in cazul fuziunii

Buna ziua. Am o mare nelamurire. Firma A da avans marfa firmei B 5000 LEI. Firma B factureaza avansul primit si astfel il colecteaza si cealalta il deduce. Ce se intimpla din punct de vedere al TVA si al avansului in cazul in care Societatea B fuzioneaza cu Soc. A prin absorbtie ?
Prin fuziune firma absorbanta preia activele si pasivele societatii absorbite, in cazul in care societatea absorbita are TVA de recuperat se procedeaza conform art.147 indice 3
Cod fiscal
Art.147indice 3
(7) În cazul persoanelor impozabile care sunt absorbite de altă persoană impozabilă, soldul sumei negative a taxei pe valoarea adăugată pentru care nu s-a solicitat rambursarea este preluat în decontul de taxă al persoanei care a preluat activitatea.
(8) În situaţia în care două sau mai multe persoane impozabile fuzionează, persoana impozabilă care preia activitatea celorlalte preia şi soldul taxei de plată către bugetul de stat, precum şi soldul sumei negative a taxei, pentru care nu s-a solicitat rambursarea din deconturile persoanelor care s-au lichidat cu ocazia fuziunii.
(9) Rambursarea soldului sumei negative a taxei se efectuează de organele fiscale, în condiţiile şi potrivit procedurilor stabilite prin normele în vigoare.