Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la livrari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la livrari intracomunitare

TVA este un impozit indirect suportat de consumatorul final al bunurilor si serviciilor. In cazul livrarilor intracomunitare, care sunt operatiuni scutite cu drept de deducere, cum recupereaza statul acest impozit, avand in vedere ca daca ar fi fost achizitionate intern, ar fi fost taxabile iar taxa datorata la bugetul de stat?
Multumesc
george-neagu, moderator
Nu mi-e clar in ce scop puneti aceasta intrebare. Dar un raspuns ar fi:
1.Statul nu recupereaza in mod direct acest tva, pe de o parte.
2.Dar daca eu ca firma romaneasca as vinde altei firme romanesti, eu as colecta tva, iar acelasi tva ar fi dedus de firma cumparatoare din Romania.Asa ca in cazul livrarilor intracomunitare nu se colecteaza tva dar nicio alta firma romaneasca nu deduce acest tva.
3.De la firmele romanesti care fac livrari intracomunitare statul incaseaza cu varf si indesat impozit pe profit, impozite pe salarii, contributii pe salarii.

Multumesc pt raspuns! Voiam sa inteleg cum functioneaza acest impozit.
Cu placere !
Am inteles.