Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii compensatorii?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii compensatorii?!

Buna ziua,

Am fost concediata de la o firma. As dorii sa stiu daca am dreptul la salarii compensatorii. Nu este vorba de concediere colectiva.

Va multuemsc anticipat.
conform CCMUN, aveti dreptul la cel putin un salariu.
daca in CCM la nivel de ramura sau de unitate, se prevede ca aveti dreptul la mai multe salarii, atunci se vor aplica acestea din urma.
CCMUN 2007-2010

Art. 78. - (1) La încetarea contractului individual de muncă din motive ce nu ţin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensaţie de cel puţin un salariu lunar, în afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci când încetarea contractului individual de muncă a intervenit ca urmare a unor motive ce nu ţin de persoana salariatului.