Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie, preaviz, lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie, preaviz, lichidare

Buna ziua!
Am si eu cateva intrebari, pt ca nu stiu unde si ce legi sa caut sa le citesc!
Am lucrat ca macaragiu la o firma particulara din incinta santierului naval Daewoo Mangalia. Mi-am dat demisia, am acordat cele 20 de zile de preaviz (ca atatea erau in contract specificate). Preavizul s-a inceiat pe 5-04, iar astazi 11-04 m-am pezentat sa predau inventarul.
Intrebarile mele ar fi: 1. Daca eu ma duc sa predau tot ce am pe inventar (echipament), si vreau sa imi fac lichidarea, nu este normal ca banii care trebuie ca firma sa mii dea (lichidarea de pe luna martie si cele 5 zile lucrate in aprilie), sa mii dea in ziua predarii? trebuie sa astept ziua de salariu? adica 20 ale lunii!
2. Autorizatia de macaragiu, este ca un permis de autoturism, cu categorii. A,B,C si chiar D, in functie de felul macaralei. La angajare aveam doar categoria B. acum 5 luni, angajatorul imi cere sa fac extindere, pentru categoria C, spunand ca ma costa 200 lei noi. Am refuzat, pe motiv ca nu dispun de acei bani, iar angajatorul mi-a spus sa fac extinderea ca imi plateste el! Asa am fost de acord, dar nu am semnat nimic la acordatea grupei. Acum la demisie circula zvonul ca ar vrea sa imi opeasca acei bani. ESTE LEGAL? eu stiu ca o formare profesionala este suportata de angajator.
Sper sa aveti timp si chef sa citit carnatul asta! multumesc!
Art. 195. - (1) Salariaþii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionalã mai mare de 60 de zile în condiþiile art. 194 alin. (2) lit. b) ºi alin. (3) nu pot avea iniþiativa încetãrii contractului individual de muncã o perioadã de cel puþin 3 ani de la data absolvirii cursurilor sau stagiului de formare profesionalã.
(2) Durata obligaþiei salariatului de a presta muncã în favoarea angajatorului care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesionalã, precum ºi orice alte aspecte în legãturã cu obligaþiile salariatului, ulterioare formãrii profesionale, se stabilesc prin act adiþional la contractul individual de muncã.
(3) Nerespectarea de cãtre salariat a dispoziþiei prevãzute la alin. (1) determinã obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregãtirea sa profesionalã, proporþional cu perioada nelucratã din perioada stabilitã conform actului adiþional la contractul individual de muncã.
(4) Obligaþia prevãzutã la alin. (3) revine ºi salariaþilor care au fost concediaþi în perioada stabilitã prin actul adiþional, pentru motive disciplinare, sau al cãror contract individual de muncã a încetat ca urmare a arestãrii preventive pentru o perioadã mai mare de 60 de zile, a condamnãrii printr-o hotãrâre judecãtoreascã definitivã pentru o infracþiune în legãturã cu munca lor, precum ºi în cazul în care instanþa penalã a pronunþat interdicþia de exercitare a profesiei, temporar sau definitiv.
si ar mai fii
Art. 190. - (1) Angajatorii au obligaþia de a asigura participarea la programe de formare profesionalã pentru toþi salariaþii, dupã cum urmeazã:
a) cel puþin o datã la 2 ani, dacã au cel puþin 21 de salariaþi;
b) cel puþin o datã la 3 ani, dacã au sub 21 de salariaþi.
(2) Cheltuielile cu participarea la programele de formare profesionalã, asiguratã în condiþiile alin. (1), se suportã de cãtre angajatori.
oricum codul muncii are toate informatiile care te intereseaza...
~ Conținut șters la cerere ~
da... am citit articolele alea... dar, in ce baza ma pune sa inapoiez acei bani? ca eu nu am semnat nici o hartie, sau acel act aditional contractului individual de munca! mie mi s-a pus acea categorie in ligitimatie, si atat! Cat despre predarea inventarului, fisa de lichidare, cea de la birouri, dar nu contabilul, mi-a zis ca o semnez atunci cand imi primesc banii, adik pe 20. Si mi-a mai spus ca s-ar putea ca banii aferenti zilelor lucrate din luna aprilie, adik 5 zile ii voi primi pe 20 ale urmatoarei luni. Adik pe data in care se acorda salariul pe luna aprilie. pt ca asa este in firma aia. Se plateste luna asta pe luna trecuta! dati-mi si mie o idee, cam cum ar trebui sa procedez, va rog frumos!

A... si ar mai fi un aspect. In februarie, s-a marit salariul. De la 460lei brut la 528 lei brut. (Din minim pe economie in noul minim pe economie, cei mai prost platiti macaragii din toata lumea). Si am citit un articol in care spunea ca angajatorul trebuie sa informeze angajatul, orice modificare a CIM, printr-un act aditional la CIM. Informarea se face prin semnatura angajatului. Este luna aprilie, si mie nu mi-a prezentat acel act aditional, sa-l semnez! Cine-i ar fi vinovat, pt nesemnare? si ce sanctiuni sunt, daca sunt!?
Barkan, utilizator

da... am citit articolele alea... dar, in ce baza ma pune sa inapoiez acei bani? ca eu nu am semnat nici o hartie, sau acel act aditional contractului individual de munca! mie mi s-a pus acea categorie in ligitimatie, si atat! Cat despre predarea inventarului, fisa de lichidare, cea de la birouri, dar nu contabilul, mi-a zis ca o semnez atunci cand imi primesc banii, adik pe 20. Si mi-a mai spus ca s-ar putea ca banii aferenti zilelor lucrate din luna aprilie, adik 5 zile ii voi primi pe 20 ale urmatoarei luni. Adik pe data in care se acorda salariul pe luna aprilie. pt ca asa este in firma aia. Se plateste luna asta pe luna trecuta! dati-mi si mie o idee, cam cum ar trebui sa procedez, va rog frumos!

A... si ar mai fi un aspect. In februarie, s-a marit salariul. De la 460lei brut la 528 lei brut. (Din minim pe economie in noul minim pe economie, cei mai prost platiti macaragii din toata lumea). Si am citit un articol in care spunea ca angajatorul trebuie sa informeze angajatul, orice modificare a CIM, printr-un act aditional la CIM. Informarea se face prin semnatura angajatului. Este luna aprilie, si mie nu mi-a prezentat acel act aditional, sa-l semnez! Cine-i ar fi vinovat, pt nesemnare? si ce sanctiuni sunt, daca sunt!?

1.Acea categorie din legitimatie o puteti folosi si in cadrul altei firme, deci nu e "doar atat" :). Actul aditional insa ar fi trebuit sa existe, in cazul in care se doreste recuperarea cheltuielilor facute cu acel curs (dar ati spus ca sunt doar zvonuri).
2.In toate firmele salariile se calculeaza si se achita in luna urmatoare celei pentru care se face plata ( e si logic, nu? ). Si intr-adevar se practica plata salariilor chiar si pentru cei care lichideaza doar dupa efectuarea calculului salarial pentru toti angajatii , la inchiderea lunii ( din motive oarecum obiective).
3. Modificarea salariului minim se face in baza undei decizii colective , nu se semneaza act aditional ( e ceva impus prin lege, nu e ceva negociat la nivel individual).
Merci mult Tana! m-ai lamurit din cateva cuvinte! Dupa parerea mea subiectul e inchis:)