Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Sfaturi de atacare demersuri Boc.Alte sugestii?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Sfaturi de atacare demersuri Boc.Alte sugestii?

Exista deja un proiect pentru o ordonanta de urgenta a Guvernului prin
care salariile urmeaza sa fie diminuate cu 25%, iar pensile si ajutorul
de somaj cu 15%. Este limpede ca aceasta masura – gandita ca o solutie
pentru iesirea din criza – nu face altceva decat sa sfideze orice norme
sociale, morale, dar mai ales legislative.
In cazul in care un astfel de proiect va fi adoptat, solutia pentru
persoanele vatamate de aceste masuri nu ramane decat actiunea in
instanta. Ordonantele de urgenta au putere de lege, prin urmare, asa cum
legea nu poate fi atacata, la fel nici ordonanta de urgenta nu va putea
fi. Singurul mod de a o combate este invocarea execeptiei de
neconstitutionalitate. Cea care hotaraste asupra acestor execeptii este
Curtea Constitutionala. Exceptia de neconstitutionalitate reprezinta un
procedeu de aparare a drepturilor si libertatilor, care se invoca fie din
oficiu, fie la initiativa jusitiabililor in cadrul unui proces declansat.
Exceptia ridicata se trimite Curtii Constitutionale spre solutionare, de
catre instanta in fata careia s-a ridicat exceptia de
neconstitutionalitate. In acest sens, se redacteaza o incheiere care va
cuprinde punctele de vedere ale partilor si opinia instantei. In perioada
solutionarii de catre Curtea Constitutionala, se poate dispune
suspendarea judecatii.
Asadar, o persoana vatamata in drepturile sale de aceste masuri ilegale
va putea introduce o actiune in instanta al carei obiect va fi
reprezentat de acordarea drepturilor (salariale, de pensie, somaj) asa
cum acestea decurg din legea salarizarii pentru anul 2010, din legea
pensiilor, precum si din contractile de munca negociate.
In cadrul acestui proces va putea fi ridicata si exceptia de
neconstitutionalitate. Instanta competenta in astfel de situatii este
tribunalul de la domiciliul reclamatului. Mai precizam ca actiunea este
scutita de taxa de timbru , iar aceasta se judeca in regim de urgenta.
Cu siguranta ca aceste masuri ale Guvernului vor deschide sirul unor
numeroase procese care nu vor fi altceva decat o alta pata neagra asupra
statului roman.

ordonantele de urgenta au putere de lege doar atunci cind au fost aprobate de camera decizionala competenta a Parlamentului,chiar si atunci cind ele intra in vigoare pot fi atacate la Curtea Constitutionala cu exceptie de neconstitutionalitate,insa concluzia este urmatoarea:Basescu face ce vrea cit timp controleaza curtea constitutionala si majoritatea in Parlament,asta e sistemul constitutiei actuale,poti sa te revolti insa nu foloseste la nimic,daca esti avocat stii mai bine ca mine ca asta e adevarul gol golut
Buna,
Eu cred ca trebuie sa ne revoltam fiecare cum putem cu cat mai multi cu atat mai bine. Stiu ca traim in Romania si inca nu am invatat sa vorbim intr-un singur glas, sa ne strigam drepturile tare sa ne auda toata lumea. Dar orice demers e un pas inainte.
Daca intra in vigoare ordonanta lui Boc si mii de oameni s-ar duce la tribunal nu ar insemna nimic? Dar daca ar castiga toti? N-ar deveni o lege ceva??
Cine va avea rabdare sa citeasca legea 554/2004 - contenciosul administrativ, va vedea ca si ordonantele guvernului pot fi atacate pe aceasta cale...Ori, poate ma inseala pe mine memoria, insa in Constitutie scria candva ca un act juridic nu poate fi modificat decat de un act juridic cu o putere similara ori superioara... Astfel, o ordonanta, fie ea si de urgenta, consider ca nu are puterea sa modifice o lege (cel putin pana cand nu este adoptata de catre Parlament legea de aprobare...). Poate ca ar exista, astfel, doua cai de atac: exceptia de neconstitutionalitate si contenciosul administrativ...
Oricum, astea sunt simple discutii la care s-a gandit si Boc, probabil, din moment ce a decis sa-si asume raspunderea pentru 2 legi, in Parlament, renuntand la ordonante...
Cat despre eventuala castigare, in instanta, a drepturilor salariale, zau ca nu cred ca ne ajuta prea mult, din moment ce s-a decis ca plata acestor drepturi castigate in justitie s-a amanat pana in 2012...#-o
Kyandra a scris:
poate ma inseala pe mine memoria, insa in Constitutie scria candva ca un act juridic nu poate fi modificat decat de un act juridic cu o putere similara ori superioara...

In legea 24/2000, nu in Constitutie. Oricum, ordonantele de urgenta au putere de lege, asa ca pot modifica legile (mai putin cele organice).

Astfel, o ordonanta, fie ea si de urgenta, consider ca nu are puterea sa modifice o lege (cel putin pana cand nu este adoptata de catre Parlament legea de aprobare...).

Ma tem ca nu aveti dreptate, pentru motivele expuse mai sus. In plus, chiar si dupa aprobare actul tot OUG ramane, nu se transforma in lege.

Cine va avea rabdare sa citeasca legea 554/2004 - contenciosul administrativ, va vedea ca si ordonantele guvernului pot fi atacate pe aceasta cale...

Nu prea cred. Obiectul controlului in contenciosul administrativ sunt actele administrative individuale, or ordonantele de urgenta sunt acte administrative normative.