Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indiviziune

am un teren mostenire si intabulat 4 mostenitori , iesirea din indiviziune se poate face la un notar ? ce acte avem nevoie? 2 din cei patru vor sa isi vinda partea la notar se poate face pe loc iesirea din indiviziune si apoi sa se semneze cu cumparatorul ?
cei doi isi vand cota lor catre ceilalti sau catre alte persoane, printr-un act translativ de proprietate - ct. V-C.
catre alte persoane
daca doi dintre coproprietari vand cotele lor catre alt persoane, atunci acele persoane vor deveni coproprietare cu cei doi actuali coproprietari.
da in primul rind nu trebuie sa faca cei 4 mostenitori iesirea din indiviziune?
Iesirea din indiviziune presupune sistarea starii de indiviziune.

Prin instrainarea cotelor din proprietate, unor terti dobanditori, nu se poate spune ca se sisteaza starea de indiviziune.Ea se pastreaza insa cu alte persoane in calitate de coproprietari pe cote parti...

Daca ne precizati alte detalii, vom putea fi mai concreti.

Acte necesare : actul de proprietate al terenului, certificatul de mostenitor, incheierea de CF, dovada achitarii impozitului pe teren/certificat fiscal, C.I.