Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare anticipata

Cu scuzele de rigoare va supun atentiei o speta ,cu rugamintea pentru cei cunoscatori in domeniul respectiv sa-si expuna o parere asupra ei :
Deci ,este vorba despre o persoana nascuta in martie 1946 care a lucrat in diferite ferme de zootehnie pana in anul 2001 ,cand i s-a desfacut contractul de munca cu lit 129 si 135 din Codul Muncii.
Din anul 2001, nu a mai fost incadrat in munca ,desfasurand diferite activitati in domeniul agriculturii pana in prezent.
Dorind sa beneficieze de pensie anticipata , a adunat anii de vechime in munca de la locurile de munca anteriori , obtinand in totalitate 28 de ani si 5 luni vechime in campul muncii .
Problema este urmatoarea : prezentandu-se la institutia care se ocupa cu dosarele de pensionare a primit raspunsul ca nu indeplineste conditiile de pensionare anticipata ,indrumat sa astepte pana la implinirea varstei de 65 de ani.
Intrebarea este urmatoarea : are vreo sansa persoana respectiva sa obtina o pensie anticipata inaintea implinirii varstei de 65 de ani ?
Pentru detalii va stau la dispozitie .
Va mutumesc anticipat.

Dupa raspunsul primit primit, deduc ca e vorba despre un barbat. Deci trebuie sa astepte implinirea varstei de 65 de ani.
Pentru pensionare anticipata partiala trebuie sa aiba cel putin stagiul complet de cotizare, adica minim 31 ani vechime in munca. ( pensionarea anticipata presupune stagiul complet de cotizare + 10 ani peste ).
~ Conținut șters la cerere ~
As dori sa stiu si eu ca angajator ce documente trebuie sa fac pt un angajat care se pensioneaza anticpat partial?:">
copie de pe cererea salariatului, carnetul de munca, cu viza ITM , adeverinta de stagiu de cotizare de la CAS.
lupica a scris:

Cu scuzele de rigoare va supun atentiei o speta ,cu rugamintea pentru cei cunoscatori in domeniul respectiv sa-si expuna o parere asupra ei :
Deci ,este vorba despre o persoana nascuta in martie 1946 care a lucrat in diferite ferme de zootehnie pana in anul 2001 ,cand i s-a desfacut contractul de munca cu lit 129 si 135 din Codul Muncii.
Din anul 2001, nu a mai fost incadrat in munca ,desfasurand diferite activitati in domeniul agriculturii pana in prezent.
Dorind sa beneficieze de pensie anticipata , a adunat anii de vechime in munca de la locurile de munca anteriori , obtinand in totalitate 28 de ani si 5 luni vechime in campul muncii .
Problema este urmatoarea : prezentandu-se la institutia care se ocupa cu dosarele de pensionare a primit raspunsul ca nu indeplineste conditiile de pensionare anticipata ,indrumat sa astepte pana la implinirea varstei de 65 de ani.
Intrebarea este urmatoarea : are vreo sansa persoana respectiva sa obtina o pensie anticipata inaintea implinirii varstei de 65 de ani ?
Pentru detalii va stau la dispozitie .
Va mutumesc anticipat.