Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat?

buna ziua. am si eu o problema legata de furt.acum o luna m-am dus intr-un supermarket sa imi cumpar o paleta de tenis de masa. am luat una, m-am dus la casa si acolo casiera avea stricat aparatul de demagnetizat elementul acela de siguranta..m-am dus inapoi la raionul de articole sportive si am vazut o paleta ce nu avea elementul acela si ambalaj. am luat-o cu gandul sa o duc la casa...m-am mai plimbat in magazin...am fost si la raionul de imbracaminte, acolo am probat o camasa in cabina de proba si pt k aveam si paleta in mana am bagat-o in geanta pt k nu aveam cos. am mai stat apoi prin magazin...mi-am mai luat ceva produse pe care le tineam in mana dar de paleta am uitat complet. aveam si ceva probleme in viata persoanal atunci,,eram ingandurata. ajung la casa, pun ce aveam in mana pe banda, le platesc si cand sa plec a venit la mine un tip de la paza si m-a rugat sa il insotesc. atunci mi-am adus aminte de paleta din geanta. am platit-o atunci pe loc dar magazinul a facut plangere impotriva mea la politie. a costat 109 RON. nici nu ii stiam val
oare.a venit politia mi-a luat o declaratie...am fost chemata ulterior si la sediul politiei pt inca o declaratie si de atunci tot astept...precizez ca nu am avut niciodata probleme cu politia, nu am cazier... va rog spuneti-mi la ce ma pot astepta...imi e si rusine sa le zic la ai mei..sper sa nu afle...la politie cand m-am dus sa dau a 2a declaratie am zis adresa de la caminul unde stau si nu cea de acasa. sper sa nu primesc nimic acasa.multumesc
Probabil ca pe considerentul lipsei antecedentei penale, a recunoasterii faptei si achitarii contavalorii lucrului furat ,a unei atitudini cooperante in fata o rganelor de cercetare penala veti primi o amenda administrativa. Comunicarile vi se vor face la adresa pe care ati indicat-o.
Eu am o singura intrebare:
Totusi de ce ati pus paleta in geanta ?
Cu tot respectul,motivatia dvs.pare "usor incredibila"

Oricum veti primi pentru infractiunea de furt calificat o amenda administrativa a procurorului conform art.18/ c.pen.(recunoscuta,fapta,prejudiciu mic acoperit,lipsa antecedentelor penale)

In raport de cele mentionate, s-a intocmit dosar penal ,posibil sub aspectul savarsirii infractiunii prev de disp art 209 Cod penal
In raport de atitudinea dvs,de inexistenta prejudiciului,de lipsa antecedentelor penale,posibil ca organele de cercetare ,sa dispuna amenda administrativa, care va fi comunicata la adresa mentionata in declaratia dvs la audiere
am pus paleta in geanta pt ca nu aveam cos si ma incurca in mana...vroiam sa probez ceva
Cu tot respectul ,daca ati fi in locul celor care citesc aceasta motivatie,nici dvs nu ati crede.