Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cica:''FURT CALIFICAT''...ce inseamna?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cica:''FURT CALIFICAT''...ce inseamna?!

Buna....sunt disperata...va rog ma puteti ajuta....in urma cu ceva timp am fost intr-un hypermarket si mi-am achizitionat cateva bunuri...am dat si pe la raionul de produse cosmetice...si din intamplare dandu-ma cu ele,am omis si mi-am bagat vreo 3 in geanta(valoare estimativa 350 ron)...apoi am trecut pe la casa sa platesc ce aveam in mana si de produsele din geanta am uitat complet....repet ....nu a fost cu intentie...apoi era logic..cei de la securitate,m-au oprit imediat.M-au pus sa scot ce am in geanta...absolut tot...si am consatat ca le luaseram produsela fara sa imi dau seama..Bineinteles ca orice aparator,m-am aparat,le-am spus ca nu sunt din magazin si am uitat sa le ambalez pentru ca nu erau voluminoase.M-am legitimat si apoi imediat au chemat organele de politie,acuzandu-ma de furt calificat.Au venit,m-au luat,am mers la sectie...si apoi durere...m-am ampretat si mi-au facut poze...mi-a fost o frica sa mor.Niciodata nu am mai patit asa ceva(fara antecedente penale)...Mi-au luat datele si apoi am dat o declaratie scrisa,fiind in continuare acuzata de furt calificat.Mi-au spus ca nu este foarte grav...o sa primesc o amenda...habar nu am cat...dar acum problema este... ce fel de amenda?Care va fi valoarea sa?In ce mod ma va afecta?La facultate?La permisul de conducere?Cand o sa ma angajez?Sa-mi spuna cineva ,va rog!....aaa...si era sa uit...am depus si o plangere catre hypermarket...in momentul cand m-au pus sa imi scot ce am in geanta...aveam si doua produse ale mele....folosite...mi-i le-au luat si pe acelea,spunand ca sunt noi,ca nu sunt folosite...era un glos de buze si un anticearcan.Cu ce pot sa dovedesc?Si inca o intrebare...sunt din provinice...si vreau sa imi vina amenda aici in Bucuresti unde locuiesc...Cred ca trebuie sa imi fac viza de flotant...Cui ma adresez sa imi poata venii aici??? Scuzati va rog exprimarea si cuvintele aruncate...Astept cat mai repede un raspuns....Multumesc frumos!!!!
Ana33, intr-adevar, intrucat fapta s-a petrcut in tr-un loc public , este furt calificat.Este greu de crezut ca un cumparator pune in geanta produsele pe care doreste sa le cumpere.Dar nu doresc sa va fac morala ci sa va linistesc intr-un fel, fiindca lipsa antecedentelor penale constituie o circumstanta atenuanta , inexistenta unui prejudiciu, declaratiile dvs. sincere de asemenea,iar prin atingerea minima aduca valorii sociale ocrotite de lege-patrimoniul , fapta nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.Ca atare, se va dispune o amenda administrativa, care nu se va trece in cazier.Atentie insa pe viitor, nu repetati fapta fiindca deja , fiind amprentanta, figurati in baza de date a politiei.
In privinta produselor depsre care sustineti ca va apartineau si care v-au fist conbfiscate, cred ca ar trebui sa le dati uitarii si sa fiti multumita daca veti scapa foarte usor .
Glumind un pic (cu haz de necaz) as zice ca asta e furt total NECALIFICAT. Juristii pot fi, bineinteles, de alta parere.

Recunosc ca: mi s-a mai intamplat (din reflex), fie sa imi iau de pe masa tigarile (dar si bricheta altuia) si sa le bag (reflex) in buzunar. Intr-un loc public, fireste.
Ba mi s-a intamplat chiar sa incerc cu cheia usa masinii (altuia care semana cu a mea, aceeasi culoare si model). Bine ca nu s-a potrivit cheia. Altfel m-as fi pus si la volan constatand ca nu e reglat bine scaunul si m-as fi intrebat cine mi-a "umblat" prin masina. Iar daca ma vedea proprietarul... sau politia...#-o Era tentativa de furt calificat, fara discutie (in perceptia lor).
Sper sa fie intelegator procurorul in aprecierea distinctiei dintre intentie si lipsa acesteia. Totusi, parca erau trei produse, nu doar unul, nu? Ciudate reflexe mai aveti...
Eu nu sunt jurist si gandesc putin diferit dar, daca e vorba de furt calificat - as spune ca un hot realmente calificat (profesionist) nu lasa urme, nu poate fi prins si nu fura maruntisuri cosmetice. Poate bijuterii :yes:

P.S. Legea conservarii materiei si energiei: Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma ( se fura). :rofl:

P.S. 2 - Chiar cosmetice de 350 ron? Scumpe. Chinezii le fac mai ieftine.
ContSters184021, utilizator
@easy ride on , A nu se intelege ca denumirea de ,,furt calificat" inseamna ca faptuitorul este o persoana calificata in furturi.:) Evident ca glumiti, dar distinctia se face intre furtul in varianta simpla si variantele care dau calificare faptei.
Sigur ca in exemplele date de dvs. ar fi greu de retinut intentia...cred ca multora ni s-a intamplat sa incercam , macar, portiera altei masini care semana cu a noastra :"> ...dar ..eroarea , fiind observata, am zambit si ne-am ,,cautat-o" pe a noastra .
Totusi, intr-un magazin suntem obligati sa avem un cos pentru cumparaturi? suntem.In mod gresit cred cei care dosesc produse de dimensiuni mici, ca nu sunt observati.Ei sunt observati si opriti la timp ..de fiecare data, cred.
...si din intamplare dandu-ma cu ele,am omis si mi-am bagat vreo 3 in geanta(valoare estimativa 350 ron)
Dupa mine modul in care e spusa povestea asta parca va incrimineaza ...hai sa zici omiti si bagi un produs, da cand bagi vreo 3 suna a repetitie, pe camere ar trebui sa se vada modul in care bagati in geanta (te uiti stanga dreapta sa nu te vada cineva si bagi in geanta sau natural, iei de pe raft produsul, il folosesti dupa care il bagi in geanta)
Vreo 3 ... de cate e vorba de fapt, de 3, 3.64 sau 10?
Daca ati mai avea bonurile pentru produsele ce sustineti ca va apartin ar fi ok altfel pot fi si alea bagate langa cele vreo 3; de pe camere cred ca s-ar putea vedea daca ati luat si celelalte 2 produse
Furtul calificat nu se refera la faptul ca a fost un furt premeditat, sa nu facem aceasta confuzie. Ati fost acuzata de furt calificat deoarece ati savarsit furtul intr-un loc public, in speta hipermarket, art 209 lit e) C.pen. Nu puteti omite "achizitionarea" a 3 produse fara intentia de a vi le insusi, asadar intentia este clara in cazul dumneavoastra.
Este inutil sa negati ca ati avut intentia de a fura, mai bine spuneti adevarul, alegeti sa aveti o atitudine cooperanta si fiti sincera cu organele de cercetare ca sa puteti beneficia si de aceste circumstante atenuante pt a primi doar o amenda.
Amenda va fi una administrativa si nu va va afecta pe viitor nici pt permis, nici pt facultate sau job, va trebui doar sa o achitati si nu vi se va inregistra in cazierul judiciar.
Cum ati mai fost sfatuita, uitati de cele 2 produse ale dumneavoastra pt ca sunteti acuzata de furt si prioritatea dumneavoastra este sa scapati cu o pedeapsa cat mai mica, nu sa va recuperati corectorul.