Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cica:''FURT CALIFICAT''...ce inseamna?!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cica:''FURT CALIFICAT''...ce inseamna?!

Buna....sunt disperata...va rog ma puteti ajuta....in urma cu ceva timp am fost intr-un hypermarket si mi-am achizitionat cateva bunuri...am dat si pe la raionul de produse cosmetice...si din intamplare dandu-ma cu ele,am omis si mi-am bagat vreo 3 in geanta(valoare estimativa 350 ron)...apoi am trecut pe la casa sa platesc ce aveam in mana si de produsele din geanta am uitat complet....repet ....nu a fost cu intentie...apoi era logic..cei de la securitate,m-au oprit imediat.M-au pus sa scot ce am in geanta...absolut tot...si am consatat ca le luaseram produsela fara sa imi dau seama..Bineinteles ca orice aparator,m-am aparat,le-am spus ca nu sunt din magazin si am uitat sa le ambalez pentru ca nu erau voluminoase.M-am legitimat si apoi imediat au chemat organele de politie,acuzandu-ma de furt calificat.Au venit,m-au luat,am mers la sectie...si apoi durere...m-am ampretat si mi-au facut poze...mi-a fost o frica sa mor.Niciodata nu am mai patit asa ceva(fara antecedente penale)...Mi-au luat datele si apoi am dat o declaratie scrisa,fiind in continuare acuzata de furt calificat.Mi-au spus ca nu este foarte grav...o sa primesc o amenda...habar nu am cat...dar acum problema este... ce fel de amenda?Care va fi valoarea sa?In ce mod ma va afecta?La facultate?La permisul de conducere?Cand o sa ma angajez?Sa-mi spuna cineva ,va rog!....aaa...si era sa uit...am depus si o plangere catre hypermarket...in momentul cand m-au pus sa imi scot ce am in geanta...aveam si doua produse ale mele....folosite...mi-i le-au luat si pe acelea,spunand ca sunt noi,ca nu sunt folosite...era un glos de buze si un anticearcan.Cu ce pot sa dovedesc?Si inca o intrebare...sunt din provinice...si vreau sa imi vina amenda aici in Bucuresti unde locuiesc...Cred ca trebuie sa imi fac viza de flotant...Cui ma adresez sa imi poata venii aici??? Scuzati va rog exprimarea si cuvintele aruncate...Astept cat mai repede un raspuns....Multumesc frumos!!!!
care cealalta parte?!nu inteleg ce vrei sa spui...nu confunda povestea mea cu a altei persoane!
www.avocatnet.ro/content/for...
Da click pe link-ul de mai sus, o sa vezi o poveste ce seamana la mm cu povestea ta sau du-te mai sus in "Drept penal - probleme serioase cu dreptul " si vezi acolo "dosar penal pentru furt din supermarket"

Edit:
Daca te uiti sus pe pagina, o sa vezi "Google Cautare personalizata", pune
furt din supermarket si dai Cauta, o sa vezi alte cazuri si poti citi ce a patit fiecare
Popu, utilizator
parerea mea ca e furt calificat...e absurd ca sustineti ca ati pus din greseala produsele in geanta, daca credeti ca asa va aparati gresiti si va inrautatiti situatia...fiind prima abatere, daca ati recunoaste, ati coopera cu organele de cercetare penala si ati demonstra ca aveti remuscari aveti sansa de a va fi inlocuita raspunderea penala cu o masura administrativa (amenda administrativa), in caz contrar sansele sunt foarte mari sa primiti o pedeapsa penala cu suspendare sau poate chiar mai rau.
curios e faptul ca din spusele dvs am inteles ca ati luat din greseala 3 creme, si nu orice creme(val. medie peste 100 ron/buc)...Ati fost in orice caz foarte prost instruita, pardon inspirata sa spuneti ca ati bagat din greseala produsele-n geanta daca nu e asa...V-ati taiat "craca de sub picioruse"
sorana_sabau, utilizator
La comiterea unei infractiuni pana si faptuitorul e victima
- N-am vrut sa fur dar au sarit in geanta ele singure, de fapt a sarit un fond de ten si cand colo ce sa vezi cum sta el singur si se plictisea a sunat pe fard de obraz si pe rimel, si uite asa cum ma plimbam am mai intrat intr-un magazin si a mai sarit un gloss si un anticearcan.
Cand e cusuta cu ata alba si se vede pe un forum imagineaza-ti in fata unui judecator.
Mai bine va recunoasteti vina cel putin aveti o sansa sa vi se micsoreze pedeapsa.
Pentru furt calificat Codul penal stabileste pedeapsa cu inchisoare de la 3 la 15 ani.
Insa cum valoarea nu este foarte mare si sunteti infractor primar veti scapa cu cateva luni cu suspendare.
draga ana333, tu trebuie sa stii ca fapta care ti se imputa este furt calificat si se pedespseste cu inchisoare de la 3 la 15 ani.. Inlocuirea raspunderii penale cu o masura administrativa nu se aplica furtului calificat, cel putin teoretic si nu se aplica unei sume mai mare de 10 ron. Intradevar in practica se intampla sa se dispuna inlocuirea raspunderii penale cu o masura administrativa, dar pt asta trebuie sa-ti recunosti fapta, sa arati ca-ti pare rau, sa fie prima abatere, prejudiciul sa fie reparat. Eu zic ca ar trebui sa fi constienta de gravitatea situatiei si sa consulti un avocat bun. Nu cred ca ti-ai dori sa primeşti altceva inafara de masura administrativa, asa ca vezi cum faci sa indeplinesti toate conditiile. Faptul ca esti la prima abatere nu inseamna ca nu poti primi inchisoare cu executare...,slabe sanse, dar sunt.