Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA servicii Turcia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA servicii Turcia

Sunt Intrepr.individ. cu obiect de activ. "SERVICII" inregistrat in scopuri de TVA si stiu ca locul prestarii serviciului se considera a fi la client. Pt.un client din Franta fac factura fara TVA. Pt. un client din Turcia este la fel? ma deruteaza faptul ca acest client nu este di UE.
mai vreau niste lamuriri: in exceptie se spune "servicii constand in lucrari asupra bunurilor mobile corporale si evaluari ale bunurilor mobile corporale".
Piesele furnizate de turc se considera bunurilor mobile corporale?
Daca da, conteaza ale cui sunt aceste bunuri mobile corporale? pt.ca in momentul in care eu le analizez ele sunt ale clientului (Dacia), fiind deja cumparate de acesta.
piesele sunt bunuri mobile corporale.
nu conteaza ale cui sunt bunurile, conteaza cui prestati serviciul, deci cui il facturati.

coform prevederilor legale susmentionate, va sfatuiesc sa facturati cu tva.
dvs. procedati cum doriti. va doresc mult succes!
Subscriu la cele spuse de @danike: trebuie facturat cu TVA.