Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA reguli plata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

reguli plata TVA

Buna ziua,
Am un client turc, caruia i-am facut factura in euro cu TVA.
Care este termenul pt. plata TVA la stat? Cu ce document se face plata?
Valoarea TVA o calculez la cursul zilei in care imi intra banii in cont?
Este vorba de un client turc.. din Turcia? sau are sediul in Romania?
Daca are sediul in Turcia, nu trebuia facturat cu TVA, pentru ca este export.
dar ca sa raspund la intrebare: termenul de plata al TVA este 25 al lunii urmatoare, odata cu depunerea decontului de TVA. Plata se face cu ordin de plata, la banca sau online. Valoarea TVA cu care va inregistrati in contabilitate este cea de la data facturarii (cursul BNR din data facturii).

Dar atentie: TVA pe care urmeaza sa il platiti nu este doar acesta, ci este TVA care rezulta in urma decontului de TVA, respectiv in urma determinarii TVA deductibil total si TVA colectat total in luna.
trebuie sa faceti si decl.390, daca este export..
In rest v-a raspuns simoalin
in 390 se declara doar achizitiile si livrarile intracomunitare.
cititi cu atentie art. 156^4 cod fiscal si OPANAF 76/2010.
Clientul are sediul in Turcia;
din discutii pe forum , am inteles ca trebuie sa facturez cu TVA - a se vedea topicul deschis de mine "TVA servicii Turcia".
Deci???
d-le cristian conea, nu va suparati, dar va place sa complicati lucrurile foarte mult.
de ce ati deschis alt topic, in loc sa continuati discutia aici?
www.avocatnet.ro/content/for...

daca tot ati deschis alt topic, de ce nu ati explicat inca de la inceput ca nu este votba de livrare de bunuri si este vorba de un serviciu si ce fel de serviciu?

deci, veti factura cu tva, cum v-am sfatuit in topicul de mai sus, iar in decontul de tva veti calcula baza impozabila la cursul din ziua facturarii.
decontul se depune pana pe data de 25 a lunii urmatoare, iar plata se efectueaza catre stat la aceeasi data.
daca sunteti platitor de tva la trimestru, decontul se depune pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care se incheie trimestrul calendaristic, iar plata tot atunci.

fiind pfa, in contabilitatea dvs. veti inregistra venitul la data incasarii.
evidenta tva si evidenta incasarilor si a platilor sunt diferite.

succes!