Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Emiterea facturii in valuta, inregistrarea ei in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Emiterea facturii in valuta, inregistrarea ei in contabilitate si decontul de TVA

O societate din Romania platitoare de TVA face o lucrare pe teritoriul Romaniei unei societati din Germania platitoare de TVA in valoare de 20.000 euro fara TVA.
La emiterea facturii catre persoana juridica din Germania cum se aplica ?
1. - se emit 2 tipuri de facturi: o factura externa in valuta in care se trec atat baza(20.000)+TVA(3800) pe baza careia primeste plata,iar cea de-a doua factura interna in lei continand la valoare, suma in valuta facturata in factura externa inmultita cu cursul valutar al zilei facturarii.
2.- la rubrica TVA din aceasta factura va aparea ,, 0 ", iar baza ramane 20.000 euro.
3.- cum se scrie corect factura?
Va multumesc.
ce fel de servicii se presteaza clientului din germania?

se emite o singura factura in euro si se mentioneaza cursul bnr din ziua facturarii, urmand ca in decont sa se treaca suma transformata in lei.
de instalare echipamente video.
dar,totusi trec si TVA-ul pe factura?
xerxes a scris:

ce fel de servicii se presteaza clientului din germania?

se emite o singura factura in euro si se mentioneaza cursul bnr din ziua facturarii, urmand ca in decont sa se treaca suma transformata in lei.

de instalare echipamente video.
dar,totusi trec si TVA-ul pe factura? Cum sa fac ?
nu treceti tva in factura.
in loc de tva scrieti neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal.
xerxes a scris:

nu treceti tva in factura.
in loc de tva scrieti neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal.

Dar oare echipamentele video nu se instaleaza intr-un imobil situat in Romania? In acest caz locul prestarii nu este acolo unde imobilul este situat cf art 133, alin 4, lit a?

Norme
a) lucrările de construcţii-montaj, transformare, finisare, instalare, reparaţii, întreţinere, curăţare şi demolare, efectuate asupra unui bun imobil prin natura sa, precum şi orice operaţiune ce se efectuează în legătură cu livrarea de bunuri mobile şi încorporarea acestora într-un bun imobil astfel încât bunurile mobile devin bunuri imobile prin destinaţia lor;