Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar - locul unde a prestat serviciu
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar - locul unde a prestat serviciu

firma mea platitoare de tva are contract cu o firma din Austria ptr executare prestari servicii
eu ca firma prestez servicii in Romania pentru firma din Austria
cum facturez cu tva sau fara

multumesc mult
ca regula generala se factureaza fara tva.
depinde si de natura serviciilor.
firma romaneasca presteaza servicii de amenajare ,reamenajare standuri de marfa,instalarea de rafturi ptr expunerea de marfa, cu materialul clientului

e ok fara tva daca plata facturii se face de la sediul central din austria al firmei.
multumesc mult
plata se face de la firma din austria

multumesc mult ptr ajutor
am primit raspuns de la finante prin care imi comunica ca ,conform art 133 alin 4 din codul fiscal in legatura cu locul prestarii de servicii (4 )prin execeptie de la prevederile alin 2 si 3 ptr urmatoarele prestari de servicii locul prestarii este considerat a fi locul unde sunt bunurile imobile ,ptr prestarile de servicii efectuate in legatura cu bunurile imobile....,deci in cazul meu locul prestari este in Romania drept ptr care se aplica tva de 24%.
deci e clar