avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

servicii intracomunitare

Buna ziua.Ma confrunt co o situatie mai dificila pt.mine si va rog sa ma ajutati.
O societate din Romania incheie un contract de consultanta manageriala cu o societate din Germania.Cum procedez? Aceasta prestare de serviciu implica mai multi pasi de rezolvat.Cum emit factura? Trebuie sa-i cer codul de TVA? Intocmesc D390? Va rog mult sa ma ajutati ca sunt in ceata totala.
Cel mai recent răspuns: lyly-ana , utilizator 08:13, 26 Noiembrie 2010
solicitati codul de inregistrare tva si il verificati aici:
[ link extern ]
facturati serviciile fara tva cu mentiunea neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal
intocmiti si depuneti pana pe data de 15 a lunii urmatoare decl. 390
in decontul de tva operatiunea o evidentiati la rd. 3, 3.1
Pe langa ce a scris colegul mai sus,nu uitati sa va inregistrati in ROI.
Cum procedez sa ma inscriu in ROI.Daca nu este inregistrat in scop de TVA ce fac?Factura o intocmesc in RON si voi primi EURO(la ce curs).
Societatea din Germania nu este inregistrata in scopuri de TVA.Cum procedez in acest caz?Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine pasii.
1.inregistrez societatea in ROI
2.verific codul de TVA al societatii din Germania(daca are,daca nu ce fac?
3.emit factura pt.servicii consultanta management( emit factura in RON?)
4.depun declaratia 390 pana pe 15 ale lunii urmatoare
5.in decontul de TVA declaram la randul 3 sau 3.1
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine,sunt foarte derutata.
Multumesc pt.intelegere.

Alte discuții în legătură

Jurnal de vanzari pentru pfa la norma alexmac alexmac Buna ziua, In cazul unui PFA la norma, neplatitor de TVA, care presteaza servicii informatice catre o firma din UE si care nu emite facturi (firma nu are ... (vezi toată discuția)
Transport marfa intracomunitar Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA O soc.din Germania cu cod valabil de tva comanda la o soc.romana platitoare de tva un transport de marfa.De fapt soc.romana trebuie sa transporte un bun ... (vezi toată discuția)
Emitere factura in euro - pfa norma fixa de venit - neplatitor de tva ipi ipi Ca si PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA pot sa emit facturi catre clientii externi in Euro? Si ce ar mai trebui sa continua o astfel de factura? ... (vezi toată discuția)