Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA transport marfa intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

transport marfa intracomunitar

O soc.din Germania cu cod valabil de tva comanda la o soc.romana platitoare de tva un transport de marfa.De fapt soc.romana trebuie sa transporte un bun comandat de soc.germana in Romania.Transportul se realizeaza de catre soc.rom Romania-Ungaria.
In acest ca soc.rom.intocmeste catre soc,germana factura fara tva?
da, fara tva.
Multumesc.
Ce este obligatoriu de mentionat pe factura la rubrica de tva?
Factura se poate intocmi si in lei si euro?sau este suficient in euro cu mentiunea cursului de schimb?
Soc.romana nu a efectuat achizitii intracomunitare pana in prezent-ramane odata cu intocmirea ecestei factur la tva trimestrial?
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
veti mentiona pe factura: neimpozabil in romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal
este suficient sa emiteti factura in euro cu mentiunea cursului din ziua facturarii.
societatea ramane platitoare de tva trimestrial, intrucat prestarea de servicii intracomunitare nu presupune schimbarea perioadei fiscale.
in schimb, societatea din romania trebuie sa fie inscrisa in ROI.
nu uitati de decl. 390.
Multumesc=D>=D>