Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

servicii intracomunitare

Buna ziua.Ma confrunt co o situatie mai dificila pt.mine si va rog sa ma ajutati.
O societate din Romania incheie un contract de consultanta manageriala cu o societate din Germania.Cum procedez? Aceasta prestare de serviciu implica mai multi pasi de rezolvat.Cum emit factura? Trebuie sa-i cer codul de TVA? Intocmesc D390? Va rog mult sa ma ajutati ca sunt in ceata totala.
daca societatea din germania nu va comunica un cod tva valabil, inseamna ca aceasta nu este o persoana impozabila si veti factura cu tva romanesc, iar in aceste conditii nu este necesara inscrierea in ROI si nici depunerea 390, fiind considerata ca si o operatiune interna obisnuita.
conform legislatiei europene, firma din germania este obligata sa se inregistreze in scopuri tva atunci cand beneficiaza de servicii intracomunitare.
daca pana la urma face acest lucru, urmati pasii care i-ati descris, de la 1 la 5.
factura o puteti emite in lei sau euro, fara tva, iar baza impozabila se calculeaza la cursul bnr din ziua facturarii.
Multumesc mult jester si celorlalti pentru raspunsuri ,incep sa ma lamuresc ,dar tot mai am intrebari.
Pe factura in dreptul rubricii TVA trebuie sa specific art.din codul fiscal(art.133) ?
Daca societatea nu are operatiuni in valuta as putea sa emit factura in EURO? Mie mi s-ar parea normal sa emit factura in lei si societatea din Germania sa faca plata in EURO (dar la ce curs vor face plata).
la rubrica tva scrieti: neimpozabil in romania, cf. art. 133, alin 2 cod fiscal
puteti factura in lei cu mentiunea: echivalentul a "x euro"
partenerul va plateste echivalentul in euro, iar ulterior veti avea diferente de curs valutar, favorabile sau nefavorabile.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
o zi placuta