Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA reguli plata TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

reguli plata TVA

Buna ziua,
Am un client turc, caruia i-am facut factura in euro cu TVA.
Care este termenul pt. plata TVA la stat? Cu ce document se face plata?
Valoarea TVA o calculez la cursul zilei in care imi intra banii in cont?
Multumesc pt. raspuns si-mi cer scuze ca am complicat lucrurile, nu asta a fost intentia mea; pe viitor voi fi mai atent.
pt.a fi sigur ca am inteles modul de calcul, fac urmatoarea presupunere: la factura de 100 euro adaug 19 euro TVA si totalul pe factura este 119.
Calculez TVA de dat la stat: 19 x 4,1 lei/euro (la momentul emiterii facturii) = 78 lei.
Cand incasez factura de 119 euro cursul este de ex. 4,2 lei/euro, deci incasez 119 x 4,2 = 500 lei. 78 lei ii dau la stat ca TVA, deci ma inregistrez in contabilitate cu inacasare de 500 - 78 = 422 lei.
E corect ?
eu in continuare consider ca nu trebuia emis cu tva; daca se poate danike sa ne si spuna care este baza legala pentru facturarea cu tva catre fz din turcia...

dar ca sa va raspund direct la intrebare, va inregistrati in contabilitate cu incasare de 500 lei. ulterior inregistrati si plata de 78 lei tva la stat.
In primul rand mentionez ca e vorba de servicii (analiza rebuturilor datorate furnizorului turc ce rezulta dupa prelucrarea lor in Romania)

La acel moment raspunsul a fost:
operatiunea se incadreaza la exceptia de la art. 133, alin 7 cod fiscal
Prin excepţie de la prevederile alin. (2), pentru serviciile constând în activităţi accesorii transportului, precum încărcarea, descărcarea, manipularea şi servicii similare acestora, servicii constând în lucrări asupra bunurilor mobile corporale şi evaluări ale bunurilor mobile corporale, servicii de transport de bunuri efectuate în România, când aceste servicii sunt prestate către o persoană impozabilă nestabilită pe teritoriul Comunităţii, locul prestării se consideră a fi în România dacă utilizarea şi exploatarea efectivă a serviciilor au loc în România.

Norme - 15^1. (1) În aplicarea art. 133 alin. (7) din Codul fiscal:
b) serviciile constând în lucrări asupra bunurilor mobile corporale şi evaluări ale bunurilor mobile corporale se consideră a fi efectiv utilizate şi exploatate în România dacă sunt efectuate pe teritoriul României;